Valorant EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION Hatası Çözümü

Valorant oyuncularının nadiren karşılaştıkları "EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION" hatası birçok nedenden dolayı meydana gelebilmekte. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız bu makale sizin için rehber olacaktır.

Ocak 8, 2022 - 14:12
Ocak 8, 2022 - 14:24
Valorant EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION Hatası Çözümü
Valorant EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION Hatası Çözümü

Valorant oyuncularının oyunu çalıştırırken karşılaştıkları EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION hatası oyunu hiçbir şekilde açmayarak kullanıcının sabrını taşırmakta. Eğer sizde bu hatayla karşılaşıyorsanız aşağıdaki işlemleri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Valorant EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION Hatası Nedir?

Karşılaştığımız EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION hata ekranında görünen dosya yolu uzantısını takip ederek sorunun nerden oluştuğunu gözlemleyebiliriz. Bazı durumlarda bu sorun arka planda çalışan üçüncü parti yazılımdan dolayı tetiklenerek bu sorunu ortaya çıkarabilir. Bu yüzden herhangi bir program çalıştırılan bir programı tetikleyerek programı açmayabilir. Bunun için aşağıda belirttiğimiz birkaç öneriyi gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

1-) Discord Oyun Arayüzü'nü Kapatın

Eğer bir oyunu çalıştırırken arkada Discord programı açıksa, Oyun Arayüzü eklentisini kapatmamız gerekecektir. Oyun Arayüzü, oyun içerisinde sesli kanallara ve sohbetlere kolay erişim sağlamanıza olanak tanır. Oyun Arayüzü eklentisi, oyun içerisine bağlanmaya çalışırken bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirerek Oyun Arayüzü eklentisini kapatabiliriz.

 • Discord programını açın.
 • Açılan discord pencerisinin profil resminizin sağ tarafında bulunan Ayar simgesine tıklayın.

 • Açılan ekranda, sol tarafta menüler sıralanacaktır. Menüyü aşağıya kaydırarak Oyun Arayüzü seçeneğine tıklayın.
 • Açılan menü ekranında bulunan "Oyun içi arayüzü etkinleştir." yazan eklentiyi devre dışı bırakın.

Bu işlemden sonra hatayı alıp almadığınızı kontrol edin. Eğer sorun devam ediyorsa diğer önerimize geçelim.

2-) Kullanıcı Hesap Denetimini Kapatın

Kullanıcı hesap denetimi, herhangi bir programı çalıştırmaya veya yüklemeye çalıştığınızda güvenlik kontrolü sağlayarak çalıştırılmasını sağlayan bir yazılım türüdür. Eğer güvenlik nedeniyle program engellendiyse böyle bir hatayla karşılaşabiliriz. Bunun için kullanıcı hesap denetimini kapatarak sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

 • Başlat arama ekranını "Kullanıcı hesabı kontrol ayarlarını değiştir" yazıp açın.
 • Karşılaştığımız ekranda çubuğu aşağıya çekerek Tamam düğmesine tıklayın.

Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak hatanın devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

3-) Veri Yürütme Engellemesini Açalım

 • Başlat arama ekranına performans yazarak Windows'un görünümünü ve performansını ayarla seçeneğine tıklıyoruz.


 • Açılan ekranda Veri Yürütme Engellemesi sekmesini açarak aşağıdaki resimi uygulayın.

 • Yukarıda görünen resimde Ekle butonuna basarak aşağıdaki dosya konumunu takip ederek ekleme islemini gerçekleştirin ve Uygula butonuna basın.
  • C:\Riot Games\VALORANT\live\VALORANT.exe
  • C:\Riot Games\VALORANT\live\ShooterGame\Binaries\Win64\VALORANT-Win64-Shipping.exe

Bu işlemden sonra bilgisayarı yeniden başlatarak hatanın devam edip etmediğini kontrol edin.

4-) Ram Slotunuzu Kontrol Edin

Kullandığınız RAM herhangi bir arızadan dolayı böyle bir sorunla karşılaşıyor olabilirsiniz. Ram arızası sadece Valorant oyununda değil birçok uygulama ve oyun üzerinde bu hatayla karşılaştırabilir. Bunun için RAM'inizi slottan çıkarıp tekrar takmanızda fayda var. Ekstra olarak bilgisayarın içerisinde bulunan tozları arındırarak RAM'i çıkarıp tekrar takmanız bilgisayar açısından iyi olacaktır. Eğer sorununuz devam ediyorsa kullandığınız RAM'de arıza olabilir. Bunun için bir teknik servisle görüşerek RAM'in çalışıp çalışmadığına dair bilgiler edinebilirsiniz. 

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.

Hata Uzmanı Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!