Valorant Kapanma Sorunu Çözümü

Valorant oyuncularının oyunu açarken veya oyunu oynarken karşılaştıkları kapanma ve oyundan atma sorunu nadirde olsa sıkıntılar çıkarmakta. Eğer sizde böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız bu makale sizin için rehber olacaktır.

Ocak 8, 2022 - 18:00
Ocak 8, 2022 - 18:56
Valorant Kapanma Sorunu Çözümü
Valorant Kapanma Sorunu Çözümü

Valorant oyuncularının nadiren karşılaştıkları kapanma sorunu birçok sorundan dolayı karşımıza çıkabilmekte. Oyun oynarken ani kapanma veya çökme sorunu, tekrar oyunu açtıktan sonra da karşılaşılabilmekte. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki işlemleri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Valorant Neden Kapanıyor?

Genellikle Valorant'ın ani olarak kapanmasının sebebi, arkada çalışan Vanguard sisteminin çökmesinden kaynaklanabilmekte. Bir diğer sebeplerinden birisi de bilgisayarınızda herhangi bir 3. parti yazılımın tespit edilmesinden dolayı böyle bir durum ortaya çıkıyor olabilir. Antivirüs programı Vanguard yazılımını engelliyor ve bunun yanında çökme oluşturarak oyuna girmenizi engelliyor olabilir. Bunun gibi birçok sorunlar hataları beraberinde getirerek oyunu açtırmayabilir. Eğer böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki işlemleri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Valorant Kapanma Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Valorant kapanma sorununu çözmemiz için sizlere birkaç yöntemden bahsederek çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

1-) Riot Vanguardı Kapatın

Bu hatayı aldıktan sonra ilk yapmamız gereken arka planda sorunlu bir şekilde çalışan Riot Vanguardı kapatmak olacaktır. Arka planda çalışan Riot Vanguard sistemini bir görev yöneticisi yardımıyla tamamen işlemi sonlandırmamız gerekecektir.

  • Görev yöneticisini açın.
  • İşlemler ekranında daha fazla ayrıntıyı göstererek Vanguard user-mode service ve Vanguard tray notification uygulamasının üzerine tıklayarak Görevi sonlandır butonuna basıyoruz.

Bu işlemden sonra Valorant oyununu açmayı deneyin. Valorant Vanguard sistemini yeniden çalıştırmazsa, bilgisayarı yeniden başlatmanı isteyecektir. Bu işlemden sonra bilgisayarı yeniden başlatarak oyunu açmayı deneyebilirsiniz.

2-) Vanguardı Tekrar Yükleyin

Riot Vanguard hasar görmüş olabilir. Bunun için Riot Vanguard sistemini kolay bir şekilde kaldırıp tekrardan yükleyebiliriz.

  • Öncelikle "C:\Program Files\Riot Vanguard" dosyasına erişelim. (Fix oyununuzun dosya erişimi C:\ klasörün de bulunması gerekmektedir.)
  • uninstall.exe programını açarak silme işlemini gerçekleştirelim.(Karşımıza çıkan uyarıya evet diyelim.)
  • Masaüstümüzde bulunan VALORANT oyunumuzu çalıştıralım.
  • Launcher eksik dosyaları tarayarak tekrar yükleme yapacak ve hizmetler durumundaki vgc'yi yeniden baştan yükleyecek.

Bu işlemden sonra Vanguard yeniden yüklendiği için Launcher bilgisayarı yeniden başlatmanızı isteyecektir. Bilgisayarınızı yeniden başlatıp Valorant oyununu açarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

3-) VGC Hizmetini Otomatiğe Alın

Vanguard sistemi, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda tam olarak çalışmadığından dolayı böyle bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz olabilir. Bunun için vgc hizmetini otomatiğe alarak sorunu çözebiliriz.

  • Başlat arama çubuğuna Hizmetler yazıp açıyoruz.


  • Açılan Hizmetler penceresinde vgc hizmetini bulup çift tıklıyoruz.
  • Çıkan ekranda başlangıç türünü Otomatik olarak değiştirerek hizmet durumunu başlatmamız gerekecek.

  • Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra hizmet durumu Çalışıyor olarak gözükecektir.

Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp oyuna giriş yapabilirsiniz.

4-) Antivirüs Programını Kontrol Edin

Yukardaki önerilerden hiçbiri çözüme ulaştırmadıysa, antivirüs programından oluşan bir sorun olabilir. Bunun için antivirüs programını kontrol ederek Valorant veya Riot Games'in oluşturduğu yazılımları engelleyip engellemediğini kontrol edin. Eğer kontrol edemiyorsanız antivirüs programını tamamen silerek oyunu çalıştırmayı deneyin.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.

Hata Uzmanı Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!