Valorant Siyah Ekran Sorunu

Valorant oyuncularının oyunu açarken karşılaştıkları siyah ekran sorununu bu yazıda çözüme ulaştırmaya çalıştık.

Valorant Siyah Ekran Sorunu
Valorant Siyah Ekran Sorunu

Valorant oyuncularının nadiren karşılaştığı "Siyah Ekran" sorunu birçok hatayı beraberinde getirerek oyuncuların oyunu oynamasını engellemekte. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıda anlatacağımız önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Valorant Siyah Ekran Neden Alıyorum?

Böyle bir sorunla karşılaşmamızın temel sebeplerinden birisi grafik kartınızın güncel olmadığından veya sorunlu güncellendiğinden dolayı böyle bir sorunla karşılaşabiliriz. Sürücü kartımızın Valorant oyununu görmediğinden veya okuyamadığından dolayı siyah görüntüyle karşımızda belirebilir.

Valorant Siyah Ekran Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Valorant siyah ekran sorunuyla karşılaşan kişiler için birkaç öneriden bahsederek çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

1-) Grafik Kartı Sürücüsünü Kaldırın

Bu gibi süreklilik haline getiren sorunlarda grafik kartında oluşan güncelleme hatasıyla karşılaşabiliriz. Bunun için grafik kartınızdaki güncellemeleri tamamen kaldırarak yeni bir güncelleme yapmamız gerekecektir. Hazırsanız başlayalım.

Öncelikle grafik kartımızdaki sürücü güncellemelerini tamamen kaldırmamız için yardımcı yazılım programına ihtiyacımız olacaktır. Bu yardımcı yazılımın ismi DDU yani Display Driver Uninstaller olarak geçmektedir.

 • DDU yardımcı programı indirin. İndirmek için tıklayın.
 • Ardından DDU yardımcı programını masaüstüne çıkartarak bilgisayarı güvenli modda çalıştırın.
 • DDU programını çalıştırın.
 • Sağda bulunan cihaz seçiminden GPU seçeneğini seçiyoruz.
 • Ardından aşağıda bulunan grafik kartınızın markasını seçerek Temizle ve Yeniden başlat seçeneğine tıklayın.

Bu işlemden sonra bilgisayarınızdaki grafik kartınızın güncellemeleri tamamen kalkacaktır. Güvenli moddan çıktıktan sonra driver güncellemesi yapmamız gerekecektir. Haydi o zaman başlayalım.

Nvidia Ekran Kartına Sahip Kullanıcılar İçin;

 • Öncelikle Nvidia firmasının çıkarmış olduğu Geforce Experience programını indirip kurulumunu gerçekleştirmemiz gerekmekte.
 • İndirme ve kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra programımızı açarak yukarıda bulunan Sürücüler menüsünü açıyoruz.
 • Yukarıda beliren İndir butonuna basarak güncelleştirmemizi indirelim.
 • İndirme işlemimiz gerçekleştikten sonra hızlı kurulum butonuna basarak kurulum işlemimizi gerçekleştirelim.
 • Bu işlem bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

AMD Ekran Kartına Sahip Kullanıcılar İçin;

 • AMD firmasının çıkarmış olduğu AMD Radeon Software programını indirip kurulumunu gerçekleştirmemiz gerekmekte.
 • İndirme ve kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra programımızı açarak sağda bulunan sürücü ve yazılım menüsünün altında Güncelleştirmeleri Kontrol Et butonuna basarak ekran kartımızın güncel olup olmadığını kontrol ediyoruz.
 • Güncelleme işlemini gerçekleştirerek bilgisayarını yeniden başlatabilirsiniz.

Grafik sürücümüzü güncelledikten ve bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra Valorant oyununu açmayı deneyebiliriz. Eğer sorun devam ediyorsa bir sonraki önerimize geçelim.

2-) Uyumluluk Modunu Ayarlayın

Kullanıcılar için ne kadar ilginç gelsede hatayı alan kişiler için çözüme ulaştığını gözlemlemekteyiz. Bu yüzden sizlere bu öneriden de bahsederek çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

 • Valorant oyun simgesine sağ tıklayıp Özellikler seçeneğini açıyoruz.
 • Açılan ekranda Uyumluluk sekmesini açıyoruz.
 • Uyumluluk sekmesi alt başlığında bulunan "Bu Programın Çalışacağı Uyumluluk Modu" seçeneğini işaretleyerek Windows Vista (Service Pack 2) seçeneğini seçiyoruz.
 • Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Uygula butonuna basarak Valorant oyununu yönetici olarak çalıştıralım.

Bu işlem sizi çözüme ulaştırmadıysa bir diğer önerimize geçelim.

3-) Çözünürlüğü Pencere Modundan Çıkarın

Bazı Valorant oyuncularının böyle bir sorunla karşılaştıktan sonra oyun içi çözünürlüğü pencere modundan tam ekrana aldığında sorunun ortadan kalktığını gözlemlemekte. Bizde bu işlemi deneyerek sonuca ulaşabiliriz. Fakat bu işlem ne kadar işe yarar bilemeyiz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk eğer sorununuz hala devam ediyorsa açmış olduğumuz HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.