Yazıcının Çıktıları Çok Geç Vermesi Sorunu

Windows kullanıcılarının yazıcıdan çıktı çıkarırken yavaş gelmesi sabrını taşırarak hızlı bir işlem yapmak istemekte. Fakat neden böyle bir sorunla karşılaştığını tam olarak kestiremese de bu yazıda artık neden yazıcıda geç çıktı aldığını öğrenerek çözüme ulaşacaktır. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız bu yazı sizin için rehber olacak.

Kasım 27, 2021 - 14:12
Kasım 27, 2021 - 14:27
Yazıcının Çıktıları Çok Geç Vermesi Sorunu
Yazıcının Çıktıları Çok Geç Vermesi Sorunu

Windows kullanıcıların karşılaştığı, yazıcının çıktıları çok geç vermesi sorunu birçok kullanıcı için zor anlar yaşatmakta. Eğer sizde böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız aşağıda belirttiğimiz öneriyi gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Yazıcı Neden Çıktıları Geç Veriyor?

Genellikle IP üzerinden printer'a bağlantı sağlayan kullanıcılar böyle bir sorunla karşılaşmaktadırlar. Eğer USB portuyla bağlanıyorsanız böyle bir sorunla karşılaşmanız çok azdır. Eğer USB portuyla bağlanıp böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız yazıcınızdan kaynaklı bir durumdur. Bunun için teknik servisle görüşerek donanım içerisindeki sorunları halledebilirsiniz. Fakat bizim bu yazıdaki sorunumuz IP üzerinden yazıcıya bağlantı sağlarken çıktıları geç alan kullanıcılar için çözüme ulaştırmak olacaktır.

Yazıcının Çıktıları Çok Geç Vermesi Sorunu Nasıl Düzeltilir?

IP üzerinden yazıcıya bağlantı sağlayan kişiler için önerilen bağlantı noktası şu şekildedir;

 1. Başlat arama ekranına Denetim Masası yazarak açın.
 2. Aygıtları ve Yazıcıları görüntüle seçeneğine tıklayın.
 3. Yazıcılar kategorisi alt başlığında yazıcınızı bularak üzerine sağ tıklayın.
 4. Sıralanan menüde Yazıcı Özellikleri seçeneğine tıklayın.
 5. Üst menüde bulunan Bağlantı Noktaları seçeneğine tıklayarak açın.

Bu işlemden sonra aşağıda Bağlantı Noktaları sıralanacaktır. Aşağıda bulunan bağlantı noktasında eğer WSD yazılı bir bağlantı noktası işaretliyse böyle bir sorunla karşılaşmanız büyük olası. Bunun için yazıcı aygıtını tamamen kaldırıp tekrar yüklememiz gerekecektir.

 1. Tekrar Aygıtlar ve Yazıcılar ekranına dönüyoruz.
 2. Çıktı alacağınız yazıcıya sağ tıklayarak Aygıtı kaldır seçeneğine tıklayın.
 3. Sol üst tarafta bulunan Yazıcı Ekle seçeneğine tıklıyoruz.
 4. Taranan ekranda bulunan "İstedğim yazıcı listelenmiyor" seçeneğine tıklayın.
 5. Karşılaştığımız ekranda "TCP/IP adresi veya ana bilgisayar adı kullanarak yazıcı ekle" seçeneğini seçerek İleri butonuna basıyoruz.
 6. Açılan ekranda Aygıt Türü seçeneğini "TCP/IP Aygıtı" seçeneğini seçerek aşağıda bulunan "Ana bilgisayar adı veya IP adresi" bölümüne yazıcının IP adresini yazarak aşağıda bulunan işaretli kutucuğu kaldırıp İleri butonuna basın.
 7. Açılan ekranda cihazınızın markasını ve driver'ını seçerek İleri butonuna basın.
 8. Karşılaşılan bir diğer ekranda ise yazıcının ismini belirleyerek İleri butonuna basın.

Bu işlemden sonra yazıcınız tekrardan aygıt bölümüne eklenmiş olacaktır. Artık IP adresinden bağlantı aldığımız için bu sorunla karşılaşmayacağız.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk eğer sorununuz hala devam ediyorsa açmış olduğumuz HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.

Hata Uzmanı Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!