Xbox One Denetleyicisi Çalışmama Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Xbox One kullanıcılarının denetleyiciyi çalıştırmak istediklerinde karşılaştıkları açılmama veya çalışmama sorununu bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Nisan 24, 2022 - 14:18
Nisan 24, 2022 - 15:29
Xbox One Denetleyicisi Çalışmama Sorunu Nasıl Düzeltilir?
Xbox One Denetleyicisi Çalışmama Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Xbox One, kullanıcılara daha iyi deneyim sağlamak için çeşitli güncellemeler ve seriler getirerek kendini yenilemeye devam etmekte. Kendini ne kadar yenilese de çeşitli hatalarla karşılaşan kullanıcılar, oyun zevkini yarıda bırakabilmekte. Bu makale içerisinde bağlantı hatası, bağlantının başarısız olması ve Xbox One kumandanın çalışmaması ile ilgili çözümleri sizlere sunarak nasıl düzelteceğimize dair bilgiler vereceğiz.

Xbox One Denetleyicisi Neden Çalışmıyor?

Xbox One Denetleyicisi Neden Çalışmıyor?

Xbox One kullanıcılarının denetleyiciyi açarken karşılaştıkları çeşitli sebepler genellikle internet bağlantısından dolayı oluşarak karşımııza çıkabilmekte. Bunun sebebi Xbox One denetleyicisinin uzak sunucuya bağlanması için internet bağlantısına ihtiyaç duyması gerekmektedir. Eski tip kablolu Xbox denetleyicisinde bu sorunlar yaşanmasa da kablosuz yeni nesil Xbox One denetleyicisinde bu sorunlar sıklıkla karşılaşılabilmekte. Bunun için Xbox One çalışmama sorunu birçok hatadan dolayı karşımıza çıkabilmekte. Karşılaşılan hatanın sebebi şu şekilde sıralanabilir:

 • Xbox One oyun kumandasının açılmaması
 • Xbox One oyun kumandasının yanıp sönmesi
 • Xbox One denetleyicisine bağlanılamaması
 • Xbox One bağlantı sorununun yaşanması

Karşılaşılan Xbox One hatalarını yukarıda sizlere anlattık. Eğer yukarıdaki sorunlardan birisiyle karşılaşıyorsanız aşağıdaki önerileri takip ederek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Xbox One Denetleyicisine Bağlanılamaması

Xbox One denetleyiciniz bağlantı sağlamıyorsa anlık olarak çökme yaşıyor olabilir. Bunun için yapmamız gereken tek şey birden fazla denetleyiciniz varsa çevrimiçi denetleyicileri kumandadan kapatmamız gerekecektir.

 • Xbox One denetleyicisine tanımlı olan kumandanın üzerinde bulunan Xbox düğmesine basılı tutun ve birden fazla bağlantı sağladığınız denetleyici varsa kumandayı kapatın.
 • Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra denetleyiciyi tekrar bağlayarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Eğer sekizden fazla Xbox One denetleyicisine bağlantı gerçekleştirdiyseniz böyle bir hatayla karşılaşıyor olabilirsiniz. Bunun için yukarıdaki işlemi gerçekleştirerek sorunu çözebiliriz.

Xbox One Denetleyicisinin Bağlantısı Kesilmesi

Xbox One, kullanıcılarına pil tasarrufu sağlamak için geliştirdiği bu yazılımla 15 dakikada bir kendini uyku moduna almaktadır. Bunun için Xbox denetleyisinin çubuğunu haraket ettirerek veya herhangi bir düğmeye basarak bu bağlantı kesilme sorununu ortadan kaldırabiliriz.

1-) Pil Seviyesini Kontrol Edin

Xbox One anamenüyü açmamız gerekmektedir. Bunun için Xbox One düğmesine dokunun. Ardından sağ üst köşede bulunan pil simgesini kontrol edin. Eğer pil seviyesi düşükse şarj edin veya yeni bir pil edinerek değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

2-) Kablosuz Menizili Kontrol Edin

Xbox One denetleyisine maksimum uzaklıkta veya menzil uzaklığına tam yakın değilseniz bu gibi sorunla karşılaşabiliriz. Bunun için Xbox One denetleyisine yakın durarak sorunun neyden kaynaklandığını anlayabiliriz.

3-) Xbox Engelini Kontrol Edin

Kullandığınız Xbox kasası bir kutu içerisinde veya uzaktan kumandayı engelleyecek bir durumda taşınıyorsa rahat bir ünite dışına çıkararak sorunun neyden kaynaklandığını anlayabilirsiniz.

Xbox One Oyun Kumandasının Açılmaması

Xbox One oyun kumandasının açılmamasından sonra ilk olarak aklımıza gelen şey oyun kumandasında bulunan pilin bitmesidir. Bunun için öncelikle oyun kumandasında bulunan pili kontrol ederek sorunun devam etmediğini gözlemlemeliyiz. Eğer kumandada ki pili değiştirdiyseniz ve sorun devam ediyorsa bir diğer önerimize geçelim.

 • Xbox One sistemini tamamen kapatalım. Bunun için güç düğmesine 10 saniye basılı tutarak kapanmasını bekleyin.
 • Konsola bağlı olan güç kablosunu çıkararak birkaç dakika bekledikten sonra tekrar takın.
 • Arından güç düğmesine basarak sistemi çalıştırın. Bu işlemi gerçekleştirirken sistem açılana kadar herhangi bir düğmeye basmayın.
 • Sistem açıldıktan sonra oyun kumandasında bulunan herhangi bir düğmeye basarak kumandanın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Xbox One Oyun Kumandasının Yanıp Sönmesi

Xbox One oyun kumandasının yanıp sönmesi, oyun kumandanızın bir konsolla eşlenmemiş olduğunu bizlere belirtmektedir. Bunun için sizlere birkaç adımdan bahsederek sorunun çözümüne ulaştırmaya çalışacağız.

 • Kumandanız uzaktan bağlanmayı sağlamıyorsa bir USB yardımıyla bağlantı işlemini gerçekleştirip sorunu kontrol edebilirsiniz.
 • USB kablosunu Xbox konsoluna ve kumandasına bağlayarak kumandada bulunan Xbox düğmesine birkaç saniye basılı tutun. Eğer bu sorun çözülmezse konsolu yeniden başlatmayı deneyin.
 • Eğer sorun devam ederse Xbox konsolunda bulunan güç düğmesine 10 saniye basılı tutarak tamamen kapatıp tekrar açın.
 • Xbox kumandası hiç bir şekilde bağlantı kurmuyorsa Xbox desteği ile iletişime geçerek sorununuzu bildirebilirsiniz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.

Ramazan Karaca Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!