Valorant VAN 9001 Hatası Nasıl Düzeltilir?

Valorant oyuncularının oyunu açarken karşılaştıkları "VAN 9001" hatasını bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Valorant VAN 9001 Hatası Nasıl Düzeltilir?
Valorant VAN 9001 Hatası Nasıl Düzeltilir?

Valorant oyuncularının oyunu açarken "VAN 9001" hatasıyla karşılaşarak oyuna olan erişimi kısıtlanmakta. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Valorant VAN 9001 Nedir?

Karşılaşılan bu hata genellikle Windows 11 işletim sistemine geçiş yapan kullanıcılarda sık görülmektedir. Bu hatanın açılımı "TPM 2.0 ve Secure Boot" hatası olarak görülmekte. Bu hatayı düzeltmemiz için aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek kolay bir şekilde çözüme ulaşabiliriz.

Valorant VAN 9001 Hatası Nasıl Düzeltilir?

Karşılaşılan bu hatayı düzeltmemiz için aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

1-) TPM 2.0 Kontrol Edin

Güvenilir platform modülü üzerinden TPM 2.0 kontrolü gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

 • Başlat arama ekranına "Çalıştır" yazıp açın.
 • Çalıştır ekranında bulunan arama ekranına "tpm.msc" yazıp "Tamam" butonuna tıklayın.
 • Açılan TPM penceresinde ortada bulunan "Durum" seçeneğini kontrol edin. Bu alan içerisin de eğer eğer bilgisayarınızda TPM modülü mevcutsa "TPM kullanmaya hazır" yazacaktır.

Pencere içerisin de bulunan "TPM Üretici Bilgileri" seçeneği kontrol edilir  Eğer TPM versiyonunuz 2.0 altındaysa Boot üzerinden tpm özelliğini aktif ederek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

TPM 2.0 ve Secure Boot Açma Rehberi

Windows Dosyaları Onarın

Windows dosyalarında oluşan hata veya bozukluk işletim sisteminde birçok hataları beraberinde getirebilir. Bunun için sistemde ki bozuk dosyaları onararak sorunu ortadan kaldırabiliriz.

2-) SFC Taraması Yapın

Windows dosyalarında oluşan hasarlı veya bozuk dosyaların birçok hata kodlarının karşımıza çıkarabilir. Bunun için sizlere birkaç yoldan bahsederek sorunun çözümüne ulaştıracağız.

 • Başlat arama ekranına "cmd" yazıp yönetici olarak çalıştırın.
 • Açılan komut istemi ekranına "sfc /scannow" yazarak enter tuşuna basın.

Bu işlemden sonra bozuk veya hasarlı dosyalar taranacak, düzeltme işlemleri gerçekleşecektir. İşlem tamamlanmadığı sürece bilgisayarınızı kapatmayın veya yeniden başlatmayın. Bu işlemden sonra bir diğer önerimizi gerçekleştirelim.

DISM Taraması Yapın

 • Başlat arama ekranına "cmd" yazıp yönetici olarak çalıştırın.
 • Açılan komut istemi ekranına aşağıdaki komutları sırasıyla yazarak enter tuşuna basın.
  • Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
  • Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
  • Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

İşlem başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

3-) Windows'u Güncelleyin

Windows işletim sisteminizin güncel olmaması Microsoft Windows DLL dosyaların herhangi bir hatalara yol açabilir. Bunun için Windows işletim sisteminizin güncel olup olmadığını kontrol edin.

 • Başlat arama ekranına "Güncellemeleri kontrol et" yazıp açın.
 • Açılan ekranda "Güncellemeleri kontrol et" butonuna basarak Windows işletim sisteminizin güncel olup olmadığını kontrol edin.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.