Valorant Hata Kodu 31 Sorunu Çözümü

Valorant oyuncularının nadiren karşılaştığı "Hata Kodu 31" sorunu birçok hataları beraberinde getirebilir. Eğer sizde böyle bir hatayla karşılaşıyorsanız bu yazı sizin için rehber olacaktır.

Ekim 9, 2021 - 14:14
Ekim 9, 2021 - 14:15
Valorant Hata Kodu 31 Sorunu Çözümü
Valorant Hata Kodu 31 Sorunu Çözümü

Her oyunda karşılaştığımız gibi Valorant'ta da karşılaştığımız birçok hatalar mevcut. Bu hataların önüne geçmemiz için çeşitli sorun düzeltmeleri paylaşarak sizleri bu hatalardan kurtulmanızı sağlamaya çalışıyoruz.

Riot Games, Valorant'ı kapalı betadan bu yana birçok oyuncuyu hızlı bir şekilde bünyesine çekerek oyun hakimiyetini yerine aldı. Fakat ne kadar dünya çapında sesini duyurarak oyuncu kitlesini bünyesine çeksede, oyun içerisinde birden çok hatalarla karşılaşan oyuncular mevcut. Bu yazımızda çeşitli hatalar içerisinde karşılaştığımız Hata Kodu 31 sorunu üzerinde birkaç öneriden bahsederek sizleri çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Valorant Hata Kodu 31 Neden Alıyorum?

Riot Games destek ekiplerinin bizlere bu hatanın oyuncu bilgisine ulaşılmaması durumunda böyle bir hatayla karşılaştığımızı söylemekte. Bu nedenle bu hatanın vermesinin temel sebebi Riot İstemcisinin hatayla karşılaşmasıdır. Eğer Riot İstemcisi uzak sunucuya bağlanamaz ve verileri gönderemezse böyle bir hatayla karşılaşmanız mümkün olacaktır.

Genellikle Riot İstemcisinin hatayla karşılaşılması birçok hataları beraberinde getirmekte. Bu içeride oluşan hatalar bize yani oyunculara hata kodu çıktısı olarak yansıtılmakta.

Valorant Hata Kodu 31 Nasıl Düzeltilir?

Valorant oyuncularının Hata Kodu 31 çıktısıyla karşılaştıklarında tam olarak ne yapacaklarını kestirememekte. Eğer sizde böyle bir hatayla karşılaşıyorsanız bu yazı sizin için rehber olacaktır. Öncelikle böyle bir hatanın vermesinin temel sebeplerinden bahsedelim.

 1. Riot İstemcisinin hatayla karşılaşması,
 2. Antivirüs programının Riot İstemcisini engellemesi,
 3. İnternet bağlantınızın yavaş veya sürekli olarak kopması,
 4. Vanguard sisteminin hatayla karşılaşması,
 5. Valorant sunucusunun kapalı olması

Yukarıda sıraladığımız öngörülerden birisini yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için birkaç öneriden bahsederek sizleri çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

1-) Bilgisayarı Yeniden Başlatın

Klasik olarak bilgisayarı yeniden başlatmak birçok hataları temiz bir şekilde çözüme ulaştırabilir. Eğer Riot İstemcisi yeniden başlatılırsa yani bilgisayar yeniden başlatılırsa bu hatanın çözümüne ulaşabiliriz. Bunun için bilgisayarımızı yeniden başlatarak Valorant'ı yönetici olarak çalıştırın ve oyuna girmeyi deneyin.

2-) Güvenlik Duvarı İzini Ver

Güvenlik duvarı Valorant oyununu engelliyor olabilir. Bunun önüne geçmemiz için Windows Defender Güvenlik Duvarı'ndan birkaç valorant uygulamasına izin vermemiz gerekecek.

 • Başlat arama ekranına Windows Defender Güvenlik Duvarı yazıp açın.

 • Açılan ekranın sol tarafında bulunan Bir uygulamanın veya özelliğin Windows Defender Güvenlik Duvarını geçmesine izin ver seçeneğine tıklayın.

 • Açılan menüde Ayarları Değiştir butonuna tıklayın.

 • Butona tıkladıktan sonra aşağıda bulunan Başka bir uygulamaya izin ver butonu aktif olacaktır. Bu butona tıklayalım.


 • Açılan ekranda Gözat butonuna basarak aşağıda listelediğim dosya konumuna erişerek açalım.

 • Ardından yanda bıraktığım dosya konumuna erişerek seçimimizi yapalım. C:\Riot Games\VALORANT\live\VALORANT.exe

 • Ardından aşağıda ki klasörleri aynı şekilde uygulayarak ekliyoruz.
  • C:\Program Files\Riot Vanguard\vgc.exe
  • C:\Riot Games\Riot Client\RiotClientServices.exe


 • Bu işlemleri yaptıktan sonra Tamam butonuna basarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Ardından Valorant Launcher'i çalıştırabilirsiniz.

3-) İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

İnternetinizin yavaş olmasıyla birlikte bilgisayarınızın Riot İstemcisine gerekli bilgileri tam olarak yollayamamasından dolayı böyle bir hatayla karşılaşıyor olabilirsiniz. Bunun için internet bağlantınızı kontrol edin.

4-) Vgc Hizmetini Kontrol Edin

Vgc hizmetinden dolayı bu gibi hatalarla karşılaşıyor olabilirsiniz. Bunun için Vgc hizmetini kontrol ederek sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

 • Eğer yukarıda ki işlemi gerçekleştirdiniz fakat aynı hatayı alıyorsanız "C:\Program Files\Riot Vanguard" dosyasına erişelim. (Fix oyununuzun dosya erişimi C:\ klasörün de bulunması gerekmektedir.)
 • uninstall.exe programını açarak silme işlemini gerçekleştirelim.(Karşımıza çıkan uyarıya evet diyelim.)
 • Masaüstümüzde bulunan VALORANT oyunumuzu çalıştıralım.
 • Launcher eksik dosyaları tarayarak tekrar yükleme yapacak ve hizmetler durumundaki vgc'yi yeniden baştan yükleyecek.
 • Tarama işlemi hazır olduktan sonra başlat arama çubuğuna Hizmetler yazıp açıyoruz.

 • Açılan Hizmetler penceresinde vgc hizmetini bulup çift tıklıyoruz.
 • Çıkan ekranda başlangıç türünü Otomatik olarak değiştirerek hizmet durumunu başlatmamız gerekecek.

 • Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra hizmet durumu Çalışıyor olarak gözükecektir.

Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp oyuna giriş yapabilirsiniz.

5-) Sunucuların Kapalı Olması

Riot Games sunucularında bakım çalışması olabilir. Bunun için valorant destek ekipleriyle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Eğer sunucular bakımdaysa beklemek zorunda kalacağız.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk eğer sorununuz devam ediyorsa açmış olduğumuz HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.

Hata Uzmanı Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!