PlayStation 5 Hata Kodu CE-108255-1 Nasıl Düzeltilir?

PlayStation 5 kullanıcılarının herhangi bir oyunu açmak istediklerinde karşılaştıkları "Hata Kodu CE-108255-1" sorununu bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

PlayStation 5 Hata Kodu CE-108255-1 Nasıl Düzeltilir?
PlayStation 5 Hata Kodu CE-108255-1 Nasıl Düzeltilir?

Playstation 5 kullanıcılarının karşılaştıkları "Hata Kodu CE-108255-1" hatası birçok sorundan dolayı karşılaşılarak oyuna erişimi kısıtlamakta. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki işlemleri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

PlayStation 5 Hata Kodu CE-108255-1 Nedir?

PlayStation 5 Hata Kodu CE-108255-1 Nedir?

Karşılaşılan bu hata genellikle konsolun güncel olmamasından dolayı oluşabilir. Bunun için konsolun güncel olup olmadığını kontrol etmemiz gerekebilir. Elbette sadece bu sorundan dolayı değil, konsol içerisinde oluşan herhangi bir sorun böyle bir hatayla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir.

PlayStation 5 Hata Kodu CE-108255-1 Nasıl Düzeltilir?

Karşılaştığımız bu hatayı düzeltmemiz için aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

1-) Oyun Dosyası Bozuk Olabilir

Oyun dosyasının bozuk olması olası çökmelere sebebiyet verebilir. Bunun için oyun dosyasını tamamen konsoldan kaldırarak tekrar yüklememiz gerekecektir. Bunun için "Ayarlar > Depolama" bölümüne erişerek oyunu konsoldan kaldırabilirsiniz.

2-) Konsolu Güncelleyin

Konsolun güncel olmaması çeşitli hatalarla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Bundan dolayı konsolun güncel olup olmadığını kontrol etmemiz gerekmektedir.

  • Ayarlar menüsünü açın.
  • Sol tarafta bulunan "Sistem Yazılımı" seçeneğini seçin.
  • Ardından ekranda bulunan "Sistem Yazılım Güncellemesi ve Ayarları" seçeneğine tıklayın.
  • Bu işlemden sonra "Sistem Yazılımını Güncelle" seçeneğine tıklayarak güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Güncelleme yapmadan önce internete bağlı olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Bu işlem çevrimiçi olarak yükleme yaptığı için internete bağlı olmanızı isteyecektir. Ekstra olarak güncelleme yapmadan önce "Güncelleme Dosyalarını Otomatik Olarak İndir" ve "Güncelleme Dosyalarını Otomatik Olarak Yükle" etkinleştirmenizi önereriz.

3-) Veritabanını Yeniden Oluşturun

Bu gerçekleştireceğimiz işlem hem Playstation 5 konsolunun hızlanmasına hem de olası hatalardan bizi kurtarabilir.

  1. PS5’ünüzü kapatın ve dinlenme modunu kullanmayın.
  2. İki hızlı bip sesi duyana kadar güç düğmesini basılı tutun. Bu şekilde Güvenli Mod’a girdiğinizi anlayacaksınız.
  3. DualShock 5 kontrolcünüzü PS5’ün önündeki USB yuvasına bağlayın.
  4. Açılan ekranda bulunan Veritabanını Yeniden Oluştur seçeneğine "X" düğmesine basın.

Veritabanını yeniden oluşturmak, konsolunuzda ki oyunların doluluğuna göre zaman ayarlayarak işleminizi uzatabilir. Yeniden oluşturma, sistemin dosyalarınıza erişmesini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için sabit sürücünüzü yeniden düzenler. Düzgün düzenlenmiş bir veritabanı, verileri daha hızlı yükleyebilir ve oyununuzun donması veya kare hızının düşmesi olasılığını azaltır.

Bu yapacağımız işlem birçok hataların önüne geçerek sorunu ortadan kaldırabilir. Hem hataları hemde konsolda ki yavaşlılığın önüne geçebiliriz.

Bu işlemden sonra sorununuz devam ederse sürücünüz hatalı olabilir. Bunun için teknik servisle görüşerek sorununuzu kısa bir süre içerisinde halledebilirsiniz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.