Nvidia Denetim Masası Açılmama Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Nvidia kullanıcılarının denetim masasını açmak istediklerinde karşılaştıkları açılmama sorununu bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Nvidia Denetim Masası Açılmama Sorunu Nasıl Düzeltilir?
Nvidia Denetim Masası Açılmama Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Nvidia ekran kartı kullanıcılarının, Nvidia denetim masasını açmak istediklerinde açılmama sorunuyla karşılaşarak programa olan erişimi kısıtlanmakta. Bu makalede Nvidia Denetim Masası Açılmıyor, Nvidia Denetim Masası Kapanıyor, Nvidia Denetim Masası Açıldığı Gibi Kapanıyor sorusuna açıklık getireceğiz.

Nvidia Denetim Masası Neden Açılmıyor?

Nvidia kullanıcılarının karşılaştığı bu hata genellikle grafik kartının ve yazılımın sürücüsünün güncel olmamasıyla birlikte bu hatayla karşılaşma ihtimali artmakta. Grafik sürücüsünün güncel olmaması yeni gelen yazılım güncellemelerini okuyamaması ve birçok performansa etki etmesine sebebiyet verebilir. Bunun için grafik kartının güncel olup olmadığını kontrol etmemiz gerekebilir. Elbette sadece bu sorundan dolayı değil işletim sisteminde oluşan herhangi bir sorunda bu hatayla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Bunun için sizlere birkaç öneriden bahsederek bu sorunu nasıl düzeltebileceğimize dair bilgiler vereceğiz.

Nvidia Denetim Masası Açılmama Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Karşılaşılan bu hatayı düzeltmemiz için aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

1-) Ekran Kartını Güncelleyin

Grafik kartı sürücüsünün güncel olmaması bu gibi sorunla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Bunun için sürücüyü güncelleyerek sorunu ortadan kaldırabiliriz.

  • Öncelikle Nvidia firmasının çıkarmış olduğu Geforce Experience programını indirip kurulumunu gerçekleştirmemiz gerekmekte.
  • İndirme ve kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra programımızı açarak yukarıda bulunan Sürücüler menüsünü açıyoruz.
  • Yukarıda beliren İndir butonuna basarak güncelleştirmemizi indirelim.
  • İndirme işlemimiz gerçekleştikten sonra hızlı kurulum butonuna basarak kurulum işlemimizi gerçekleştirelim.

Bu işlem bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Nvidia denetim masasının açılıp açılmadığını kontrol edin.

2-) İşletim Sistemini Güncelleyin

Windows işletim sisteminin güncel olmaması bu gibi sorunlarla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Bunun için Windows işletim sisteminin güncel olup olmadığını kontrol edin.

  • Başlat arama ekranına "Windows Güncelleme Ayarları" yazıp açın.
  • Açılan ekranda bulunan "Güncellemeleri Kontrol Et" butonuna tıklayın.

Bu işlemden sonra işletim sisteminizin güncel olup olmadığı kontrol edilecektir. Eğer güncelleme varsa güncelleme işlemini gerçekleştirerek sorunun devam edip etmediğin kontrol edin.

3-) Hizmetleri Kontrol Edin

Nvidia hizmetinin devre dışı olması bu gibi sorunla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Bunun için hizmetlere ulaşarak Nvidia hizmetini kontrol etmemiz gerekecektir.

  • Başlat arama ekranına "Hizmetler" yazıp açın.
  • Açılan ekranda sırasıyla "NVDisplay.ContainerLocalSystem" ve "NvContainerLocalSystem" hizmetini açarak "Başlangıç Türü" seçeneğini "Otomatik" olarak ayarlayın. Eğer hizmet durumu "Durduruldu" olarak gözüküyorsa aşağıda bulunan "Başlat" butonuna tıklayarak hizmeti çalıştırın.

Nvidia Denetim Masası Açılmama Sorunu

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.