iPhone'da Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraf Ve Video Çekme

iPhone kullanıcılarının yüksek kalitede fotoğraf veya video çekeceğine dair bir bilgisi olmaması birçok kullanıcı arasında kendini geride bırakmakta.

Mart 18, 2022 - 16:16
Mart 18, 2022 - 16:16
iPhone'da Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraf Ve Video Çekme
iPhone'da Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraf Ve Video Çekme

iPhone 6s serisinden sonra 4k çözünürlüğüne geçiş yapan Apple fotoğraf ve video konusunda konusunda çok iyi yerlere geldi diyebiliriz. Fakat varsayılan olarak iPhone cihazlarında 30 fps olarak 1080p çözünürlüğünde video çekebilmekteyiz. Neredeyse iPhone kullanıcılarının bu durumu tam olarak bilmemekte.

iPhone telefonlarında yüksek çözünürlükte video veya fotoğraf çekilmesi, depolama alanını hızlı bir şekilde dolmasına sebebiyet vermekte. Her kareyi birden fazla çekimle yüksek kalitede kaydettiği için böyle bir durumla karşılaşmaktayız.

Varsayılan olarak iPhone, cihazlarına 30 fps 1080p çözünürlükte video ve fotoğraf kalitesini sunmakta. Peki biz bu yüksek kalite çekimini yapmamız için hangi yola başvurmamız gerekiyor gelin birlikte öğrenelim.

Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraf Ve Video Nasıl Çekebilirim?

  1. Cihazınızın kamerasını güzel bir şekilde temizleyerek kötü ve bulanık görünümlü kamerayı canlı bir duruma getirelim. Temzileme işlemini çizmeden bir pamuk yardımı ile silerek işleme başlayabiliriz. 
  2. Öncelikle tgelefonunuzda daha hızlı ve kaliteli video çekmek için Kamerayı açın.


  • Sağ üste bulunan 60 yazısı, kameranın çekim hızını ayarlar. Yani 60Hz yazan kısıma tıkayın ne kadar çok yükselirse o kadar iyi bir görüntü elde etmemize olanak tanıyacaktır.
  • Fotoğrafta sağ üste bulunan HD kısımına tıklayarak seçeneğimizi değiştirebiliriz. Seçeneğimizi ne kadar yüksek tutarsak o kadar iyi bir görüntü elde edebiliriz.

Video kısımında ayarladığımız bu işlem depolama alanınızı hızlı bir şekilde doldurabilir. Video çekimine başlamadan önce depolama alanınızı kontrol etmenizi öneririz. Depolama alanınız azsa ve yüksek kalitede video çekmeye başladıysanız videonuz yarıda kesilir ve yakalayacağınız önemli bir anı maalesef yakalayamaz duruma gelebiliriz.

Yukarıda söylediğimiz işlem video için yapılmış bir ayardı. Şimdi aşağıda göstereceğimiz işlem yüksek kalitede nasıl fotoğraf çekiceğimze dair bir rehber olacaktır.

  • Ayarlar>Kamera bölümüne girin.
  • Biçimler seçeneğine girin ve Yüksek Verimlilik olan kısımı aktif duruma getirin.
  • Tekrar kamera menüsüne erişerek Biçimler bölümünün altında bulunan Video Kaydına girin.

  • Resimde gördügünüz ayaları kendinize göre seçerek yapabilirsiniz. Fakat yapmadan önce orta kısımda bulunu yazıları okuyun ve sizin için hangisi uygunsa onu seçin.
  • 720p HD,30 kare/sn.  1080p HD ,30kare/sn seçeneklerinden birini seçerseniz en aşağı kısımda bulunan "Otomatik Düşük Işık FPS" seçeneğini kapatın. Fotoğraf ve videolarınızın kaliteli ve güzel çıkmasına yardımcı olacaktır.

Ardından son olarak kamera ayarlarına girerek "Ayarları koru" bölümüne erişin ve "Kamera Modu"nu etkinleştirin.

Hata Uzmanı Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!