Düzeltme: Instagram Avatarı Gösterilmiyor

Instagram kullanıclarının avatar eklemek istediklerinde karşılaştıkları avatar göstermeme sorununu bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Eylül 20, 2022 - 13:28
Ocak 20, 2023 - 10:25
Düzeltme: Instagram Avatarı Gösterilmiyor
Düzeltme: Instagram Avatarı Gösterilmiyor

Instagram kullanıcıları, avatar eklemek istediklerinde göstermeme sorunuyla karşılaşarak profiline avatarını ekleyememekte. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Instagram Avatarı Nedir?

Instagram Avatar, Bitmoji'ye benzer, ancak Avatar özelleştirilebilir 3D kişilerdir. Instagram avatarı, Metaverse'de görünmek için kullanabileceğiniz sanal kimlik olacaktır. Şu anda Instagram Avatar'ı yalnızca Hikayelerde ve DM'lerde kullanılabilir. Ama gelecek bundan çok daha fazlası.

Instagram Avatarı Neden Görünmüyor?

Bahsettiğimiz gibi, özelliğin cihazınızda çalışmamasının temel olarak iki nedeni vardır:

 • Instagram Avatar özelliği henüz ülkenizde kullanıma sunulmadı. Meksika, ABD ve Kanada dışında yaşıyorsanız avatar özelliğini kullanamayabilirsiniz. Ancak bu özelliğin kısa süre içinde diğer ülkelerde de yıl sonuna kadar tanıtılması muhtemeldir.
 • Yukarıda belirtilen ülkelerden herhangi birine aitseniz ve Instagram'da avatar çıkartmalarını hâlâ kullanamıyorsanız, bunun nedeni uygulamanızı henüz güncellememiş olmanız olabilir. Instagram'ı güncellemeyi deneyin ve bu özelliği kullanıp kullanamayacağınıza bakın.
 • Instagram'ın eski sürümünü kullanıyor olabilirsin. Yani, Instagram'ı güncelleyin ve Avatar Çıkartmalarını kullanın.

Instagram'daki Avatar Simgesi Nerede?

Şu anda Instagram'ın önde gelen yüzlerinden biri olan Adam Mosseri'ye göre Instagram'daki avatar çıkartması, platform kullanıcıları için Metaverse'de bir kimlik oluşturmak için bir basamak olabilir.

Bu avatar kişilikleri tamamen özelleştirilebilir ve 3D olarak mevcuttur. Avatarlarınızda adeta kendi fiziksel özelliklerinizi yansıtabilir ve kendi tarzınızı Instagram takipçilerinize yansıtabilirsiniz.

Giyimden saç stiline kadar hepsini Instagram'ın avatar özelliğinde kesinlikle bulabilirsiniz. Açıkça açıklamak gerekirse, tamamen özelleştirilebilir olan Snapchat bitmoji'nize benziyor.

 • Instagram uygulamasını çalıştırın.
 • Bu işlemden sonra ayarlar menüsüne ulaşarak "Hesaplar" seçeneğine tıklayın.
 • Hesap menüsü içerisinde bulunan "Avatarlar" seçeneğini bulana kadar kaydırın.

Artık başlayabilir ve havalı avatarınızı profilinizde görüntülenecek şekilde düzenleyebilirsiniz.

Instagram Hikayelerinde Avatar Çıkartması Nasıl Kullanılır?

Instagram hikayeleri seçeneğinde Avatar çıkartmasını bulmak için aşağıdaki adımları da takip edebilirsin:

 • Instagram uygulamasını çalıştırın ve hikayeye erişmek için ekranınızı sağa kaydırın.
 • Burada "Avatar" yazan bir çıkartma bulabilirsiniz. Çıkartmaya tıklayın ve bir avatar oluşturmak için istem mesajını bulacaksınız.

Avatarınızı oluşturduktan sonra arkadaşlarınıza göndermeyi veya Instagram hikayenizde paylaşmayı seçebilirsiniz. 

Instagram Avatarının Görünmemesi Nasıl Düzeltilir?

Kanada, ABD veya Meksika'da yaşıyorsanız, Instagram avatar seçeneğini veya çıkartmasını kullanabilmeniz daha olasıdır. Tek yapmanız gereken hikayeleriniz için çıkartmalar seçeneğine gitmek ve Avatar çıkartmasına tıklamak.

Oradan devam edebilir ve kendi Instagram avatarınızı özelleştirebilirsiniz. Bu avatar daha sonra Instagram hikayeleriniz için çıkartma şeklinde veya avatar çıkartması ile bir resim özel DM'lerinize gönderilerek kullanılabilir.

Avatar etiketini Instagram'da kullanamıyorsanız, aşağıdaki düzeltmeleri deneyin:

1-) Tarayıcı ile Giriş Yapın

Uygulama ile giriş yapıldığında maalesef İnstagram önümüze herhangi bir durum çıkarmamakla birlikte hesabımıza olan erişimimizi engellemekte. Bunun için hesabımıza herhangi bir tarayıcı yardımıyla giriş yapmayı deneyebiliriz. Bunun için herhangi bir tarayıcıyı açın ve İnstagram.com adresine ulaşarak hesabınıza giriş yapmayı deneyin.

2-) Vpn Bağlantısını Kapatın

Vpn bağlantısının arka planda açık olması uygulamaya olan erişiminizi kısıtlayabilir. Bunun sebebi, İnstagram botlarının hesaba olan erişiminizi şüpheli bir şekilde algılayarak erişim hakkınızı kısıtlamasıdır. Bundan dolayı eğer vpn bağlantısı arka planda açıksa kapatın ve tekrar hesabınıza bağlanmayı deneyin.

3-) Şifrenizi Değiştirin

Yukarıda söylediğimiz gibi karşılaştığımız bu hata, şüpheli giriş algılandığından dolayı şifrenizin değişmesi istenebilir. Bunun için hesabınıza giriş yapmayarak, şifrenizi değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu durum İnstagram için güvenli ve şüpheli girişlerin sonlanmasına olanak sağlayacaktır.

4-) İnternetinizi Yeniden Başlatın

İnstagram yapay zeka tarafından algılanan şüpheli girişler, ip adresi üzerinden yasaklanarak kullanıcıların hesaba girişleri engellenmekte. Bizlerde ip adresimizi yenileyerek bu sorunu çözebiliriz. Eğer Wi-Fi bağlantısı sağlıyorsanız modemi, mobil veri üzerinden bağlantı sağlıyorsanız mobil veri bağlantınızı kapatıp tekrar açın. Bu işlemden sonra ip adresiniz yenilenerek çözüme ulaştırmamıza yardımcı olabilir.

5-) Üçüncü Parti Uygulaması Kullanmayın

Üçüncü parti uygulamaların kullanılması bu gibi çeşitli hatalarla karşılaşmanıza neden olabilir. Eğer İnstagram++ gibi uygulamalar kullanıyorsanız bu hatayla karşılaşabilme olasılığınız yüksek. Bunun için İnstagram++ gibi uygulamayı silerek Google Play veya App Store üzerinden indirme işlemini gerçekleştirerek hesabınıza erişmeyi deneyin. Bu işlemi denemeden önce aşağıdaki öneriyi gerçekleştirerek hesabınıza giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

6-) Uygulama Güncel Olmayabilir

İnstagram uygulamasının güncel olmaması, yeniliklerede açık olmaması anlamına gelir. Bundan dolayı İnstagram uygulamasının güncel olup olmadığını doğrulamamız gerekmektedir. Aksi durumda birden fazla hata veya sorunla karşılaşarak erişim engeli alabiliriz.

7-) Verileri ve Önbelleği Temizleyin

İnstagram uygulamasında oluşan herhangi bir önbellek sorunu bu gibi hatalarla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Bunun için verileri ve önbelleği temizleyerek sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Not: Bu işlem içerisinde hesabınızdan otomatik olarak çıkış yapılacaktır. Bunun için hesabınızın kullanıcı adını ve şifresini bildiğinizden emin olun.

Android Cihazlar İçin Verileri ve Önbelleği Temizleme

 • Öncelikle "Ayarlar" menüsünü açın.
 • Menü içerisinde bulunan "Uygulamalar" seçeneğine tıklayın.
 • Ardından "İnstagram" uygulamasını seçerek "Depolama" seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekranda bulunan "Verileri Temizle" seçeneğine tıklayarak temizleyin.

Bu işlemden sonra İnstagram uygulamasını çalıştırarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

IOS Cihazlar İçin Verileri ve Önbelleği Temizleme

 • Ayarlar menüsünü açın.
 • Açılan menü içerisinde bulunan "Genel" seçeneğine tıklayın.
 • Menü içerisinde "iPhone Saklama Alanı" seçeneğine tıklayın.
 • Ardından "İnstagram" uygulamasını seçerek mavi bir şekilde yazan "Uygulamayı Sil" seçeneğine tıklayarak uygulamayı silin.

Bu işlemden sonra bir önceki menüye erişerek "İzinler" seçeneğine tıklayın ve devre dışı olan izini etkinleştirerek uygulamayı çalıştırın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

8-) Cihazınızı Yeniden Başlatın

Cihazınızda oluşan önbellek sorunu birçok uygulamada hasar veya sorun bırakabilir. Bunun için cihazınızı yeniden başlatarak geçici önbellek sorununun önüne geçebiliriz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız FORUM platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.


Ramazan Karaca Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!