Valorant VAN -81 Hatası Çözümü

Valorant oyuncularının oyunu açarken veya oyun içerisinde karşılaştıkları "VAN -81" hatasını bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Ocak 21, 2022 - 23:01
Şubat 3, 2022 - 20:17
Valorant VAN -81 Hatası Çözümü
Valorant VAN-81 Hatası Çözümü

Valorant oyuncularının oyunu çalıştırırken veya oyun içerisinde karşılaştıkları "VALORANT bağlantı hatasıyla karşılaştı. Lütfen bağlanmak için istemciyi yeniden çalıştır.” hatası birçok kullanıcıının oyuna erişimini engelleyerek kısıtlamakta. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki işlemleri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Valorant VAN -81 Hatası Nedir?

Valorant oyununda karşılaşılan "Hata Kodu: VAN -81" hatası birçok sorundan meydana gelerek kullanıcının oyuna erişimini engellemekte. Bunlar genellikle şu şekilde sıralanmaktadır; internet bağlantısında çeşitli sorunların olması, vgc hizmetinin arka planda devre dışı olması, antivirüs programının vgc hizmetini engellemesi bu gibi sorunları beraberinde getirebilir. Bunun için sizlere birkaç öneriden bahsederek sorunun çözümüne ulaştırmaya çalışacağız.

Valorant VAN -81 Hatası Nasıl Düzeltilir?

Karşılaşılan VAN -81 hatasını nasıl çözeceğimize dair bilgiler vererek sizlere rehberlik sağladık. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız fakat Valorant VAN-81 bağlantı hatasının çözümünü tam olarak bilmiyorsanız aşağıdaki işlemleri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

1-) Bilgisayarı Yeniden Başlatın

Klasik olarak bilgisayarı yeniden başlatmak birçok hataları temiz bir şekilde çözüme ulaştırabilir. Eğer Riot İstemcisi yeniden başlatılırsa yani bilgisayar yeniden başlatılırsa bu hatanın çözümüne ulaşabiliriz. Bunun için bilgisayarımızı yeniden başlatarak Valorant'ı yönetici olarak çalıştırın ve oyuna girmeyi deneyin.

2-) Güvenlik Duvarı İzini Ver

Güvenlik duvarı Valorant oyununu engelliyor olabilir. Bunun önüne geçmemiz için Windows Defender Güvenlik Duvarı'ndan birkaç valorant uygulamasına izin vermemiz gerekecek.

 • Başlat arama ekranına Windows Defender Güvenlik Duvarı yazıp açın.

 • Açılan ekranın sol tarafında bulunan Bir uygulamanın veya özelliğin Windows Defender Güvenlik Duvarını geçmesine izin ver seçeneğine tıklayın.

 • Açılan menüde Ayarları Değiştir butonuna tıklayın.


 • Butona tıkladıktan sonra aşağıda bulunan Başka bir uygulamaya izin ver butonu aktif olacaktır. Bu butona tıklayalım.

 • Açılan ekranda Gözat butonuna basarak aşağıda listelediğim dosya konumuna erişerek açalım.

 • Ardından yanda bıraktığım dosya konumuna erişerek seçimimizi yapalım. C:\Riot Games\VALORANT\live\VALORANT.exe


 • Ardından aşağıda ki klasörleri aynı şekilde uygulayarak ekliyoruz.
  • C:\Program Files\Riot Vanguard\vgc.exe
  • C:\Riot Games\Riot Client\RiotClientServices.exe

 • Bu işlemleri yaptıktan sonra Tamam butonuna basarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Ardından Valorant Launcher'i çalıştırabilirsiniz.

3-) İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

İnternetinizin yavaş olmasıyla birlikte bilgisayarınızın Riot İstemcisine gerekli bilgileri tam olarak yollayamamasından dolayı böyle bir hatayla karşılaşıyor olabilirsiniz. Bunun için internet bağlantınızı kontrol edin.

4-) Vgc Hizmetini Kontrol Edin

Vgc hizmetinden dolayı bu gibi hatalarla karşılaşıyor olabilirsiniz. Bunun için Vgc hizmetini kontrol ederek sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

 • Eğer yukarıda ki işlemi gerçekleştirdiniz fakat aynı hatayı alıyorsanız "C:\Program Files\Riot Vanguard" dosyasına erişelim. (Fix oyununuzun dosya erişimi C:\ klasörün de bulunması gerekmektedir.)
 • uninstall.exe programını açarak silme işlemini gerçekleştirelim.(Karşımıza çıkan uyarıya evet diyelim.)
 • Masaüstümüzde bulunan VALORANT oyunumuzu çalıştıralım.
 • Launcher eksik dosyaları tarayarak tekrar yükleme yapacak ve hizmetler durumundaki vgc'yi yeniden baştan yükleyecek.
 • Tarama işlemi hazır olduktan sonra başlat arama çubuğuna Hizmetler yazıp açıyoruz.

 • Açılan Hizmetler penceresinde vgc hizmetini bulup çift tıklıyoruz.
 • Çıkan ekranda başlangıç türünü Otomatik olarak değiştirerek hizmet durumunu başlatmamız gerekecek.

 • Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra hizmet durumu Çalışıyor olarak gözükecektir.


Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp oyuna giriş yapabilirsiniz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk eğer sorununuz devam ediyorsa açmış olduğumuz HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.

Ramazan Karaca Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!