Msvbvm60.dll Bulunamadı Hatası Nasıl Düzeltilir?

Windows kullanıcılarının herhangi bir programı veya oyunu açarken karşılaştıkları "Msvbvm60.dll Bulunamadı" hatasını bu makalede çözmeye çalışacağız.

Msvbvm60.dll Bulunamadı Hatası Nasıl Düzeltilir?

Windows kullanıcılarının herhangi bir oyunu veya programı açarken "Msvbvm60.dll Bulunamadı" hatasıyla karşılaşarak oyuna veya programa erişimi kısıtlanmakta. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki işlemleri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Msvbvm60.dll Nedir?

Msvbvm60.dll, grafik üzerine yoğunlaşmış bir Microsoft Windows DLL dosyasıdır. Herhangi bir oyun ve grafik düzenleme programları üzerinde çalışmaya başlayan bir DLL dosyası olarak karşımıza çıkmakta. Eğer msvbvm60.dll dosyası herhangi bir sebepten dolayı bozulmuş veya hasar görmüşse aşağıdaki hatalarla karşımıza çıkarak erişimimizi kısıtlayabilir.

 • "Uygulama yüklenemiyor. Önemli bir bileşen – msvbvm60.dll eksik."
 • "Dosya msvbvm60.dll bulunamadı."
 • "MSVBVM60.DLL yüklenirken hata oluştu. Belirtilen modül bulunamıyor."

Msvbvm60.dll Bulunamadı Hatası Nasıl Düzeltilir?

Karşılaştığımız bu hatayı çözmemiz için sizlere birkaç öneriden bahsederek sorunun çözümüne ulaştırmaya çalışacağız.

1-) Windows Dosyaları Onarın

Windows dosyalarında oluşan hata veya bozukluk işletim sisteminde birçok hataları beraberinde getirebilir. Bunun için sistemde ki bozuk dosyaları onararak sorunu ortadan kaldırabiliriz.

SFC Taraması Yapın

Windows dosyalarında oluşan hasarlı veya bozuk dosyaların birçok hata kodlarının karşımıza çıkarabilir. Bunun için sizlere birkaç yoldan bahsederek sorunun çözümüne ulaştıracağız.

 • Başlat arama ekranına "cmd" yazıp yönetici olarak çalıştırın.
 • Açılan komut istemi ekranına "sfc /scannow" yazarak enter tuşuna basın.

Bu işlemden sonra bozuk veya hasarlı dosyalar taranacak, düzeltme işlemleri gerçekleşecektir. İşlem tamamlanmadığı sürece bilgisayarınızı kapatmayın veya yeniden başlatmayın. Bu işlemden sonra bir diğer önerimizi gerçekleştirelim.

DISM Taraması Yapın

 • Başlat arama ekranına "cmd" yazıp yönetici olarak çalıştırın.
 • Açılan komut istemi ekranına aşağıdaki komutları sırasıyla yazarak enter tuşuna basın.
  • Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
  • Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
  • Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

İşlem başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

2-) Windows'u Güncelleyin

Windows işletim sisteminizin güncel olmaması Microsoft Windows DLL dosyaların herhangi bir hatalara yol açabilir. Bunun için Windows işletim sisteminizin güncel olup olmadığını kontrol edin.

 • Başlat arama ekranına "Güncellemeleri kontrol et" yazıp açın.
 • Açılan ekranda "Güncellemeleri kontrol et" butonuna basarak Windows işletim sisteminizin güncel olup olmadığını kontrol edin.

3-) DirectX Güncelleyin

DirectX kütüphanesinin Windows işletim sistemin de yer almaması veya güncel olmaması bu gibi sorunları karşımıza çıkarabilir. Bunun için aşağıda bırakacağımızı DirectX indirme bağlantısına tıklayarak kolay bir şekilde kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Güncel DirectX İndirmek için Tıklayın.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.