iPhone Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi Hatası Çözümü

iPhone kullanıcılarının hücresel veri ağını etkinleştirmek istediklerin de karşılaştıkları "Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi" hatasını bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Şubat 22, 2022 - 16:32
Şubat 22, 2022 - 17:05
iPhone Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi Hatası Çözümü
iPhone Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi Hatası Çözümü

iPhone kullanıcılarının hücresel veri ağını etkinleştirmek isterken karşılaştıkları "Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi" hatası birçok sorundan dolayı oluşarak internet erişimini kısıtlamakta. Günlük hayatımız da hareket halindeyken sıklıkla kullanırken bu hatayla karşılaşmamız internet erişimini kısıtlayarak 4G veya 5G internet hizmetini devre dışı bırakmakta. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

iPhone Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi Hatası Nedir?

Karşılaşılan bu hata aramaları değil, 4G ve 5G hizmetinin erişimini kısıtlayarak internete olan erişimimizi kesmekte. Hücresel veri üzerinden internet erişimi sağlamaya çalışsakta herhangi bir internet ortamına bağlanamaz, işlem gerçekleştiremeyiz. Genellikle bu hatayla karşılaşmamızın temel sebebi, telefonun güncel olmaması veya telefonun imei kayıt numarasının kopyalanmasıyla birlikte oluşmaktadır. Tabiiki de sadece bunlardan dolayı değil buna bir sürü örnek verebiliriz.

iPhone Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi Hatası Nasıl Düzeltilir?

Karşılaştığımız bu hatayı düzeltmemiz için aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşablilrsiniz.

1-) Güncellemeyi Kontrol Edin

iPhone Güncelleme

Telefonunuzun güncel olmaması, birçok sorunlarla karşılaşmanıza sebebiyet verebilir. Bunun için Ayarlar menüsüne erişerek telefonunuzun güncel olup olmadığını kontrol edin. Eğer telefonunuz güncel değilse son sürümünü kurarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

2-) Telefonu Yeniden Başlatın

Telefon içerisin de oluşan herhangi bir sorun bu hatayla karşılaşmanıza neden olabilir. Bazı yazılımların tam olarak çalışmaması, sistemin düzgün çalışmamasına sebebiyet verebilir. Bundan dolayı telefonunuzu yeniden başlatarak karşılaştığımız çeşitli sorunların önüne geçebiliriz.

3-) Imei Numaranızı Kontrol Edin

IMEI sorgulama

Imei, Uluslararası Mobil Cihaz Kodu olarak geçmektedir. Her bir GSM telefon cihazına üretim aşamasında IMEI numarası yüklenmektedir. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir ve 15 haneden oluşur. Bu benzersiz numaralar herhangi bir telefona kopyalanmışsa geçersiz sayılır ve internet, arama gibi sorunlarla karşılaşmamıza sebebiyet verir. Bunun için telefonunuzun imei numarasını öğrenerek sorgulatın.

  • "Ayarlar" menüsünü açarak "Genel" seçeneğine erişin.
  • Açılan ekranda bulunan "Hakkında" seçeneğine tıklayarak "IMEI" yazan yeri kontrol edin ve sorgulatın.

4-) SIM Kartını Çıkarın ve Yeniden Takın

SIM kartının herhangi bir sorundan dolayı okunmaması, hücresel veri ağında oluşan çeşitli sorunlara sebebiyet verebilir. Bunun için iPhone SIM kartınızı çıkararak tekrar düzgün bir şekilde yerleştirin. Yerleştirme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirdiyseniz. 20-30 saniye bekleyerek mobil verinizin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

5-) Servis Sağlayıcısıyla İletişime Geçin

Yukarıdaki önerileri gerçekleştirdiniz fakat sorununuz devam ediyorsa, telefon servis sağlayıcısıyla iletişime geçerek durumunuzu anlatabilirsiniz. Bu gibi sorunların süreklilik hale gelmesi, telefon üzerin de oluşan çeşitli donanım hatasından kaynaklı olabilir.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.

Hata Uzmanı Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!