Laptop Beyaz Ekran Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Laptop kullanıcılarının bilgisayarı açarken karşılaştıkları beyaz ekran sorununu bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Laptop Beyaz Ekran Sorunu Nasıl Düzeltilir?
Laptop Beyaz Ekran Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Laptop kullanıcıları bilgisayarı açarken veya bilgisayarda uğraşırken anlık olarak karşılaştıkları beyaz ekran sorunu birçok işlemlerinizi kısıtlayarak işinizi aksatmakta. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaştıysanız aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunu çözebiliriz.

Laptop Beyaz Ekran Sorunu Nedir?

Karşılaşılan bu sorun birçok sebepten dolayı oluşarak erişimimizi kısıtlayabilir. Bilgisayarı açarken beyaz ekran sorunuyla karşılaşıyorsanız ekran bağlantı kablosunda sıkıntı yaşanıyor olabilir. Elbette sadece ekran kablosundan dolayı değil ekran kartı veya ekranda sorun oluşmuş olabilir.

Bilgisayar açıkken beyaz ekran sorunuyla karşılaştıysanız Windows gezgini düzgün çalışmadığından dolayı alıyor olabilirsiniz. Elbette sadece bu sorundan dolayı değil şarj sıkıntısından dolayı böyle bir sorunla da karşılaşabilirsiniz. Bunun gibi birçok faktörü göz önünde bulundurarak sizlere birkaç öneriden bahsedip çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Laptop Beyaz Ekran Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Karşılaştığımız bu sorunu düzeltmemiz için sizlere birkaç öneriden bahsederek sorunun çözümüne ulaştırmaya çalışacağız.

1-) Ekran Bağlantısı Gevşemiş Olabilir

Laptop anakartından ekrana görüntü sağlanmak amacıyla bağlanan kablo bağlantısı ekran giriş soketinde gevşemiş olabilir. Bunun için ekran çerçevesini açarak ekran kablosunun gevşeyip gevşemediğini kontrol etmemiz gerekmektedir. Elbette bu olayı gerçekleştirirken ekrana zarar vermemeye gayret göstermemiz gerekecektir. Eğer bu olayı gerçekleştirmeyi düşünmüyorsanız bir teknik servisle görüşerek kontrol ettirebilirsiniz.

2-) Ekran Kartını Kontrol Edin

Ekran kartında oluşan herhangi bir durum beyaz ekran sorunuyla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Bunun için anakart bileşenlerine ulaşarak ekran kartını çıkarıp tekrar takın ve durumu kontrol edin. Eğer sorun devam ederse ekran kartını tamamen çıkararak bilgisayarın işlemci grafik kartını kullanmasını sağlayın. Bu işlemden sonra bilgisayarı açarak ekranın açılıp açılmadığını kontrol edin. Eğer ekran sorunsuz bir şekilde açılırsa ekran kartınızda bir problem olduğunu kesinleştirebiliriz.

3-) Şarj Soketini Kontrol Edin

Bilgisayarınızı şarj soketine takılı bir durumda kullanıyorsanız laptop şarjınızı tamamen doldurarak şarj soketini bilgisayardan çıkartın. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatarak (sadece pil ile çalıştırmayı deneyin.) sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Bunun nedeni şarj soketi kısa devre yapıyor veya bozulmuş olabilir. Bu durum bilgisayar bileşenlerine zarar vererek açılmamasına veya ekranın görüntülenmemesine sebebiyet verebilir.

4-) Ekranda Sorun Olabilir

Bilgisayarınızın ekran çipi arızalanmış olabilir. Bunun için yapabileceğimiz tek şey ekranı yenilemek olacaktır. Bir teknik servisle danışarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

5-) Windows Gezgini Durdurulmuş Olabilir

Karşılaştığımız bu sorun içerisinde eğer bilgisayar açıkken karşılaşıyorsanız ve fare imleci bilgisayarda görünüp arka plan beyaz ise Windows Gezgini çökmüş olabilir. Bu durumu düzeltmemiz için yapacağımız işlem şu şekildedir.

  • "CTRL + ALT + DELETE" tuş kombinasyonuna basarak menüyü açın.
  • Ardından "Görev Yöneticisi" seçeneğine tıklayın.
  • Açılan ekranda işlem menüsünde "Windows Gezgini" veya "explorer.exe" seçeneğine tıklayarak "Yeniden başlat" veya "İşlemi Sonlandır" seçeneğine tıklayın.
  • İşlemi sonlandıran kişiler sol üst köşede bulunan "Dosya" seçeneğine tıklayarak "Yeni Görev (Çalıştır)" seçenğine tıklayın.
  • Ardından yazı ekranına "explorer.exe" yazarak "Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur." seçeneğini aktif duruma getirip "Tamam" butonuna basın.

Bu işlemden sonra beyaz ekran sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.