iPhone ve iPad Ekran Kaydı Hatası Nasıl Düzeltilir?

iPhone ve iPad kullanıcılarının ekran kaydı yapmak istediklerinde karşılaştıkları "Ekran Kaydı şu nedenle yapılamadı: The operation couldn’t be completed. (Cocoa error -1.)" hatasını bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Temmuz 23, 2022 - 10:34
Temmuz 23, 2022 - 11:34
iPhone ve iPad Ekran Kaydı Hatası Nasıl Düzeltilir?
iPhone ve iPad Ekran Kaydı Hatası Nasıl Düzeltilir?

iPhone ve iPad kullanıcıları, ekran kaydı almak istediklerinde "Ekran Kaydı şu nedenle yapılamadı: The operation couldn’t be completed. (Cocoa error -1.)" hatasıyla karşılaşarak ekran kaydını gerçekleştirememekte. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

iPhone ve iPad Ekran Kaydı Hatasıyla Neden Karşılaşıyorum?

iPhone ve iPad Cocoa Error -1 Sorunu

Bu hata çıktısıyla karşılaştıktan sonra ekran kaydınız hiçbir şekilde kayıt edilmiyor ve bunu kurtarmamız için maalesef yapacağımız hiçbir şey kalmıyor. Kayıt işlemi yaparken Cocoa hatasıyla karşılaşıyorsanız aşağıda listelediğimiz sebeplerden dolayı oluşabilir.

  • iOS sürümünüz güncel olmayabilir.
  • iPhone önbellek sorunu olabilir.
  • Düşük güç modu ekran kaydını engelliyor olabilir.
  • Cihazınızın depolama alanı yetersiz olabilir.
  • iOS geçici bellek sorunu olabilir.

Yukarıda sıraladığımız olasılıklar, Cocoa hatasıyla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Bunun için sizlere birkaç öneriden bahsederek sorunun çözümüne ulaştırmaya çalışacağız.

iPhone ve iPad Ekran Kaydı Hatası Nasıl Düzeltilir?

Karşılaştığımız bu hatayı düzeltmemiz için aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

1-) iOS Sürümünüzü Kontrol Edin

iOS sürümünüzün güncel olmaması gelen yeniliklerle birlikte hatayla karşılaşmanıza sebebiyet verebilir. Bunun için "Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme" menüsüne erişerek iOS sürümünüzün güncel olup olmadığını denetleyebilirsiniz. Eğer iOS sürümünüz güncel değilse güncelleyerek sorunun devam edip etmediğini gözlemleyebiliriz.

2-) Cihazınızı Yeniden Başlatın

Arka planda geçici olarak kaydedilen önbellek dosyaları hasarlı veya bozuk kaydedilmiş olabilir. Bunun için cihazınızı yeniden başlatarak sorunun devam edip etmediğini gözlemleyebiliriz. Cihazınızı kapatmak için güç düğmesine basılı tutun ve çıkan ekranda bulunan kapat düğmesini kaydırarak cihazını kapatın. Cihazınızı çalıştırmak için tekrar güç düğmesine basılı tutun ve apple simgesinin karşımıza çıkmasını bekleyin. Apple simgesi karşımıza çıktıktan sonra güç düğmesini elinizden çekebilirsiniz.

3-) Cihazınızn Depolama Alanını Kontrol Edin

Cihazınızın depolama alanı yetersizse böyle bir hatayla karşılaşabilirsiniz. Gerçekleştirdiğiniz ekran kayıtları HD çözünürlükle çekildiği için kayıt boyutları cihazınızın yeterli depolama alanını aşabilir. Bunun için depolama alanınızı "Ayarlar > Genel > iPhone/iPad Saklama Alanı" menüsünden ulaşarak kontrol edebilirsiniz. Eğer depolama alanınız doluysa gereksiz uygulamaları, resimleri veya videoları silerek depolama alanını düşürebilirsiniz.

4-) Safari Web Önbelleğini Temizleyin

Safari Web Önbelleğinde oluşan çeşitli hatalar bu gibi sorunlarla karşılaşmamıza neden olabilir. Safari web önbelleğini temizlememiz için "Ayarlar > Safari" menüsüne ulaşın ve menüyü aşağıya kaydırın. Karşımıza çıkan "Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil" seçeneğine tıklayarak Safari web önbelleğini temizleyin. Gerçekleştirdiğimiz bu işlem çerez, geçmiş ve diğer önbellek dosyalarını kaldıracaktır.

5-) Cihazınızı Yeniden Başlatmaya Zorlayın

Cihazınızı yeniden başlatmaya zorlayarak sorunu ortadan kaldırabiliriz.

  • iPad Pro 11 inç ve iPad Pro 12,9 inç aygıt için sesi aç düğmesine basın ve hemen bırakın. Sesi kıs düğmesine basın ve hemen bırakın. Ardından güç düğmesine cihazın yeniden başlatmasını bekleyene kadar basılı tutun.
  • iPhone 8 ve sonraki modeller için sesi aç düğmesine basın ve hemen bırakın. Sesi kıs düğmesine basın ve hemen bırakın. Ardından güç düğmesine Apple logosu çıkana kadar basılı tutun.
  • iPhone 7 ve iPhone Plus modeli için Apple logosu çıkana kadar güç düğmesine ve sesi kıs düğmesine en az 10 saniye basılı tutun.
  • iPhone 6 ve önceki modeller, iPad ve iPod touch modeller için Apple logosunu çıkana kadar ana ekran düğmesi ve güç düğmesine en az 10 saniye basılı tutun.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.

Hata Uzmanı Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!