Düzeltme: Steam You've Made Too Many Requests Recently Hatası

Steam kullanıcılarının, Steam Market seçeneğini kullanmak istediklerinde karşılaştıkları "You've Made Too Many Requests Recently. Please Wait And Try Your Request Again Later." hatasını bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Aralık 6, 2022 - 10:47
Düzeltme: Steam You've Made Too Many Requests Recently Hatası
Düzeltme: Steam You've Made Too Many Requests Recently Hatası

Steam kullanıcıları, Steam Market seçeneğini kullanmak istediklerinde karşılaştıkları "An error was encountered while processing your request: You've Made Too Many Requests Recently. Please Wait And Try Your Request Again Later." hatasını bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Steam You've Made Too Many Requests Recently Hatası Nedir?

Steam You've Made Too Many Requests Recently Hatası

Karşılaşılan bu hata, genellikle birden fazla denemeden veya satın almadan sonra sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bunun için bir kaç dakika bekleyerek sorunu ortadan kaldırabilmemiz mümkündür. Elbette sadece bu sorundan dolayı değil, birçok sorundan dolayı da böyle bir hatayla karşılaşmamız mümkün olacağı için sizlere birkaç öneriden bahsederek sorunun çözümüne ulaştırmaya çalışacağız.

Steam You've Made Too Many Requests Recently Hatası Nasıl Düzeltilir?

Karşılaşılan bu hatayı düzeltmemiz için aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

1-) Birkaç Dakika Bekleyin

Yukarıda bıraktığımız resimde söylediği gibi, son zamanlarda çok fazla istekte bulundunuz. Bunun sebebi, dakika içerisinden birden fazla satın almanız veya istekte bulunmanızdan kaynaklıdır. Bunun için 10-15 dakika bekleyip tekrardan istekte bulunabilirsiniz.

2-) Telefondan İşlem Gerçekleştirin

Hesabınızda oluşan geçici kısıtlamanın olup olmadığını doğrulamamız için telefon üzerinden işlem gerçekleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için Google Play Store veya App Store uygulaması üzerinden Steam uygulamasını indirin. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra VPN veya farklı ip üzerinden hesabınıza giriş yapın ve tekrardan istekte bulunarak sorununuzun devam edip etmediğini kontrol edin.

Eğer bu işlemden sonra sorununuz devam ediyorsa hesabınız geçici olarak kısıtlanmıştır. Bunun için yapmanız gereken tek şey beklemek olacaktır. Eğer telefon üzerinden hiçbir şekilde hatayla karşılaşmadıysanız aşağıdaki işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

3-) VPN Bağlantısı Gerçekleştirin

Yukarıdaki işlemi gerçekleştirdiniz ve herhangi bir sorunla karşılaşmadıysanız bilgisayar üzerinden herhangi bir vpn programı indirerek bağlantı işlemi gerçekleştirin ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

4-) Steam Programını Yönetici Olarak Çalıştırın

Eğer sorununuz devam ediyorsa Steam uygulamasını bir görev yöneticisi yardımıyla tamamen kapatarak yönetici olarak çalıştırın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Bu işlem her ne kadar basit bir öneri olarak gözüksede birçok hata için çözüm yolu olabilir.

5-) Steam Önbelleğini Temizleyin

Steam önbelleğinde oluşan sorun, bu gibi çeşitli hatalarla karşılaşmamıza neden olabilir. Bunun için Steam önbelleğini temizleyerek sorunun çözümüne ulaşabiliriz. Steam önbelleğini temizlememiz için aşağıdaki adımı takip edebilirsiniz.

  • Öncelikle arka planda çalışan Steam uygulamasını bir görev yöneticisi yardımıyla tamamen kapatın.
  • Başlat arama ekranına "%localappdata%" yazıp açın.
  • Açılan yeni pencerede bulunan "Steam" klasörünü silin.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Steam uygulamasını yönetici olarak çalıştırın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız FORUM platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.


Hata Uzmanı Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!