Bilgisayar Donanım Problemleri

Bilgisayar üzerinde aldığınız donanım hatalarının çözümlerini birlikte çözeceğiz.

Haziran 9, 2020 - 14:53
Mayıs 16, 2021 - 14:58
Bilgisayar Donanım Problemleri
Bilgisayar Donanım Problemleri

Bilgisayar donanımlarınıza zarar verebilecek unsurlar

  • Bilgisayarınızda bir harddisk varsa bu kaçınılmaz bir sorun hale gelebilir çünkü harddisklerin içerisinde bulunan boşluklar zamanla ölmekte ve içinde bulunan bilgilerinizi zarar vermektedir.Bunun için yeni nesil ssd kullanmanız da fayda var.Hem güvenirlilik açısından hem de hız açısından çok etkilidir tavsiye ederim.
  • Birden gelen elektrik kesintileri harddiskiniz varsa çok büyük ölçüde zarar verebilir.İçerisinde bulunan çark aniden durma yaptığında olası çizikler oluşarak veri kaybına yol açabilir.Bunun gibi anakart,ekran kartı kısacası donanım üzerindeki bütün bileşenlere zarar verecektir.Elektrik kesintisi bilgisayar kullanıcıları için tam bir baş belası diyebiliriz.
  • Bilgisayar kasasında aşırı ısınma sonucunda doğuran donanım arızaları çıkabilmekte.Bunun için bir masaüstü bilgisayarı kullanıyorsanız kasanızın üst,arka ve ön kısmında fanların bulunması ısınma sorununu ortadan kaldıracaktır.Eğer bir laptop kullanıcıysanız bunun için soğutucu fanları alarak altına koyabilirsiniz.
  • Eğer 3. parti uygulamalar kullanıyorsanız.(Crack işlemi) gibi bu durum yazılımsal olarak donanımınıza zarar verebilir.Lütfen antivürs programınız her zaman korumada olsun hiç bir zaman kapatmayın.
  • Kullanıcı hataları. Kullanıcılar zaman zaman bilinçsiz de olsa gerek donanımsal gerekse yazılımsal anlamda bilgisayara zarar verebilirler. Bir ek donanımın yanlış takılması ya da takılırken yapılan hatalar, yazılımların yanlış yüklenmesi, yanlışlıkla silinen/formatlanan dosyalar/diskler, hatalı yüklenen aygıt sürücüleri ve diğer pek çok davranış kullanıcı hatalarına örnek olabilir.

Bilgisayaranıza alınacak önlemler

  • Windows veya herhangi bir işletim sistemine sahip olduğunuz cihazınızı yedekleyin.Verileriniz kaybolsa bile tekrardan geri kurtarabilirsiniz.
  • Mutlaka elektrik kesilse bile kesintisiz çalışan güç kaynağı kullanın bunun için internetten veya mağazalardan satın alabilirsiniz.
  • Bilgisayarınıza yeni bir donanım takarken lütfen topraklama işlemi yaparak takma işlemini gerçekleştirin.
  • Bilgisayar çalışırken hiç bir şekilde Bilgisayar soket girişlerine mouse,ethernet kablosu vb. şeyler takmayın.Statik elektrik oluşturabilir buda donanımınıza zarar verebilir.
  • Bilgisayarınızı sürekli açık bırakmayın.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk eğer sorununuz hala devam ediyorsa açmış olduğumuz HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.

Hata Uzmanı Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!