Yavaşlayan Bilgisayarı Hızlandırma Yolları

Sıklıkla eski bilgisayarda meydana gelen yavaşlamalar, bilgisayar kullanıcıların sabrını bir hayli taşırmakta. Malum eskiyen ve yavaşlayan bilgisayarlar çekilmez bir hal alıyor. Eğer bilgisayarınız da yavaşlama var ise bu makalede sizler için bu yavaşlamayı neden aldığımızı ve bir nebze de olsa nasıl çözüme kavuşturacağımızı göstermiş olacağız.

Mart 13, 2021 - 00:54
Mayıs 31, 2021 - 21:57
Yavaşlayan Bilgisayarı Hızlandırma Yolları
Bilgisayarım çok yavaş nasıl hızlandırırım?

Bilgisayarım Neden Yavaş?

Bilgisayarınızın yavaşlaması birçok nedenden kaynaklanabilir. Örneğin; yerel diskinizin depolama alanı aşırı bir şekilde dolmuş olabilir, donanım kartlarınız güncel olmayabilir, bilgisayar kasanızın temizlik vakti de gelmiş olabilir vs.

Yavaşlayan Bilgisayarı Nasıl Hızlandırırım?

1-) Gereksiz Dosyaları Silin

  • Öncelikle gereksiz her ne varsa silmenizi öneririm oynamadığınız oyunlar, gerksiz video, şarkı vs. vs. gerkesiz ne varsa bulup siliniz.
  • Harddisk ya da ssd de biraz daha yer açmak için CCleaner uygulamasıyla bilgisayarınızda gereksiz dosyaları silebilirsiniz.
  • Bir başka yöntem Başlat arama kısmına gelerek %temp% yazıp önünüze çıkan dosyaya girip içindekileri bütün dosyaları silin. Dosyanın içindekilerin hepsi önbellekte tutulan çerez dosyalarıdır. İçlerinden bir kaç dosya silinmeyebilir çünkü arkada açık çerez dosyası olabilir.
  • Yine aynı şekilde Başlat arama kısmına çalıştır yazarak programı açıyoruz. Arama kısmına prefetch yazarak enter tuşuna basıyoruz. Önümüze bir uyarı mesajı gelecektir devam diyerek ilerliyoruz. Karşımıza çıkan dosyaların hepsini silerek bilgisayarımızı bir nebzede olsa rahatlatabiliriz. Peki prefetch dosyası nedir? Prefetch klasörü, siz bir yazılımı açtığınızda veya bir oyun dosyasını çalıştırdığınızda sistem tarafından çalıştırılması planlanmış dosyalar bütünüdür. Eğer önceden bilgisayar açıkken bir program açtıysanız bilgiler oraya yazılmaktadır. Yani bir silmemizin bir zararı yoktur.
  • İndirilenler kısımından önceden indirdiğiniz dosyaları siliniz.

2-) Bilgisayarınızda Yetersiz Parçaları Değiştirin

Bilgisayarınız eski bir parçalara sahipse ve Windows 10 gibi bir işletim sistemine sahipse  yapacağınız tek şey bilgisayarınızda ki parçaları değiştirebilir ya da bilgisayarınıza Windows 7 işletim sistemini kurabilirsiniz. Çünkü eski bir bilgisayara sahipseniz ve yeni nesile uygun bir Windows 10 işletim sistemini kullanmaya kalkışırsanız bilgisayarınızı çok yoracaktır.

3-) Güncellemeleri Etkinleştirin

  • Bilgisayarınızın güncel olduğundan emin olun. Güncelleştirilmemiş bir bilgisayar yavaşlamaya yol açabilir.
  • Güncellemeleri kontrol etmek için Başlat arama kısmına Güncellemeleri Denetle yazarak, güncellemenin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

4-) Virüsleri Temizleyin

  • Bilgisayarınıza herhangi bir yerden virüs bulaşmış olabilir. Bu yavaşlamaya yol açabilir, bu yüzden bir antivirüs programı ile tarama yapınız.

5-) Sürücü Güncellemesini Kontrol Edin

  • Kimse kullandığı parçayı eski bir yazılımla birlikte kullanmak istemez. Bunun için bilgisayarınızda bulunan parçaların sürücü güncellemesini kontrol edin. Kontrol etmek için Driver Booster uygulamasını indirebilirsiniz.

6-) Format atın

  • Bilgisayarınız hiçbir şekilde hızlanmıyorsa format atınız. Bilgisayarınıza uygun sürümü indirip bilgisayarınıza foramt atabilirsiniz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk eğer sorununuz hala devam ediyorsa açmış olduğumuz HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.


Hata Uzmanı Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!