Çalışmayan Instagram Kamerası Nasıl Düzeltilir?

Instagram kullanıcılarının, instagram kamerasının çalışmadığını belirtmekte. Bu makalede çalışmayan instagram hikayelerini nasıl onaracağımıza dair bilgiler vereceğiz.

Çalışmayan Instagram Kamerası Nasıl Düzeltilir?
Çalışmayan Instagram Kamerası Nasıl Düzeltilir?

Instagram kullanıcıları, Instagram kamerasını kullanmak istediklerinde kameranın çalışmadığını gözlemlemekte. Instagram kamerasının çalışmaması, Instagram hikayesinin çalışmamasına sebebiyet vermekte. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Instagram Kamerası Neden Çalışmıyor?

Instagram Kamerası ve Hikaye Çalışmıyor

Karşılaşılan bu sorun birçok hatadan dolayı oluşabilmekte. kullanıcıların telefon kamerasının çalışıp, Instagram kamerasının çalışmadığını gözlemleyerek uygulamada oluşan bir sorunun olduğunu gözlemlemekte. Bizlerde bu sorunun neyden kaynaklandığını tespit ederek sizlere nasıl çözüme ulaşacağınıza dair bilgiler vereceğiz. Aşağıda listeleyeceğimiz olasılıklar, Instagram kamerasının neden çalışmadığına dair bilgi olacaktır. Instagram kamerasının neden çalışmadığına dair olası nedenler şu şekildedir:

 • Instagram uygulaması güncel olmayabilir.
 • Uygulama izninde bulunan "Kamera" eklentisi devre dışı olabilir.
 • Instagram uygulaması sorunlu olabilir.
 • Uygulamanın verileri ve önbelleği sorunlu olabilir.

Yukarıda listelediğimiz olasılıklar birçok sorunla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Bunun için sizlere birkaç öneriden bahsederek sorunun çözümüne ulaştırmaya çalışacağız.

Çalışmayan Instagram Kamerası Nasıl Düzeltilir?

Karşılaştığımız bu sorunu düzeltmemiz için aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

1-) Uygulamayı Güncelleyin

Uygulama içerisinde bulunan herhangi bir hata, geliştiriciler tarafından tespit edilip düzeltilmiş olabilir. Bunun için uygulamanın güncel olup olmadığını kontrol etmemiz gerekecektir. Bunun için Google Play veya App Store uygulamasını açarak Instagram uygulamasının güncel olup olmadığını kontrol edin. Eğer uygulama güncel değilse güncelleyerek sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

2-) Uygulama İzni Devre Dışı Olabilir

Farkında olmadan uygulamaya herhangi bir eklentiyi izin vermezseniz bu gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun için uygulama izinlerini kontrol ederek "Kamera" eklentisinin devre dışı olup olmadığını gözlemlememiz gerekecektir.

Android Cihazlar İçin İzler Nasıl Kontrol Edilir?

Not: Gerçekleştireceğimiz bu işlem her cihaz için farklılık gösterebilir.

 • Ayarlar menüsünü açarak "Uygulamalar" seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekranda "Uygulamaları Yönet" seçeneğine tıklayarak uygulamaları listeleyelim.
 • Bu işlemden sonra "Instagram" uygulamasını seçin ve "Uygulama izinleri" seçeneğine tıklayın.
 • Açılan menü içerisinde bulunan "Kamera", "Mikrofon" ve "Depolama" seçeneğinin devre dışı olup olmadığını kontrol edin. Eğer kamera, mikrofon ve depolama özelliği devre dışı olarak gözüküyorsa etkinleştirin.

Bu işlemden sonra Instagram uygulamasını çalıştırarak sorunun devam edip etmediğini gözlemleyebilirsiniz.

IOS Cihazlar İçin İzler Nasıl Kontrol Edilir?

 • Ayarlar menüsünü açarak yukarı kaydırın ve "Instagram" uygulamasını seçin.
 • Açılan ekranda bulunan "Kamera" ve "Mikrofon" özelliğini aktif olup olmadığını kontrol edin. Eğer devre dışı olarak gözüküyorsa etkinleştirin.

Bu işlemden sonra Instagram uygulamasını çalıştırarak sorunun devam edip etmediğini gözlemleyebilirsiniz.

3-) Uygulamayı Silip Tekrar Yükleyin

Uygulama içerisinde oluşan herhangi bir sorun bu gibi hatalarla karşılaşmamıza neden olabilir. Bunun için Instagram uygulaması içerisinde barındırılan önbellek ve verilerin temizlenmesini sağlayarak sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Android Cihazlar İçin Instagram Uygulaması Nasıl Silinir?

Not: Gerçekleştireceğimiz bu işlem her cihaz için farklılık gösterebilir.

 • Ayarlar menüsünü açarak "Uygulamalar" seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekranda "Uygulamaları Yönet" seçeneğine tıklayarak uygulamaları listeleyelim.
 • Bu işlemden sonra "Instagram" uygulamasını seçin ve "Verileri Temizle" seçeneğine tıklayın.
 • Bu işlem önbellek ve verilerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Ardından "Kaldır" seçeneğine tıklayarak uygulamayı kaldıralım.
 • Kaldırma işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra Google Play uygulamasını açarak Instagram uygulamasını yükleyelim.

Instagram uygulaması başarılı bir şekilde yüklendikten sonra uygulamayı açın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

IOS Cihazlar İçin Instagram Uygulaması Nasıl Silinir?

 • Ayarlar menüsünü açarak "Genel" seçeneğine tıklayın.
 • Menü içerisinde bulunan "iPhone Saklama Alanı" menüsünü açın.
 • Açılan ekranda bulunan "Instagram" uygulamasını seçin.
 • Yukarıda bulunan mavi yazılı "Uygulamayı Sil" butonuna basın ve onaylayın.
 • Bu işlemden sonra aşağısında bulunan kırmızı yazılı "Uygulamayı Sil" seçeneğine tıklayın ve onaylayın.
 • Gerçekleştirdiğimiz bu işlem verileri ve önbelleği silip, Instagram uygulamasını tamamen cihazdan arındırmış oldu. Ardından App Store uygulamasını açarak Instagram uygulamasını yükleyelim.

Instagram uygulaması başarılı bir şekilde yüklendikten sonra uygulamayı açın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

4-) Instagram Lite Uygulamasını Yükleyin

Instagram uygulamasında oluşan herhangi bir yazılımsal sorun bu gibi hatalarla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Bunun için yeni bir güncellemeyi beklememiz gerekebilir. Eğer yeni bir güncellemeyi beklemek istemiyorsanız, Instagram Lite uygulamasını yükleyerek sorunun devam edip etmediğini kontrol edebiliriz. Fakat bu uygulama sadece android işletim sisteminde mevcuttur.

 • Google Play uygulamasını açın ve arama ekranına "Instagram Lite" yazısını aratın.
 • Açılan ekranda bulunan "Instagram Lite" uygulamasına tıklayarak yükleme işlemini gerçekleştirin.

Yükleme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra Instagram Lite uygulamasını çalıştırarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorun devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.