Android Studio Hata Ayıklaması Yapılabilir Bir APK Yüklediniz

Projeyi build yaptıktan sonra karşılaşılan "hata ayıklaması yapılabilir bir apk veya android app bundle yüklediniz" hatasını bu makalede çözüme ulaştırmaya çalıştık.

Android Studio Hata Ayıklaması Yapılabilir Bir APK Yüklediniz
Android Studio Hata Ayıklaması Yapılabilir Bir APK Yüklediniz

Uygulama geliştiricilerinin Android Studio programında, uygulamayı build yaptıktan sonra karşışlaştıkları "hata ayıklaması yapılabilir bir apk veya android app bundle yüklediniz." hatası basit bir sorundan dolayı önüne çıkarak uygulamayı çıkaramamakta. Eğer sizde böyle bir hatayla karşılaşıyorsanız aşağıdaki işlemi gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Hata Ayıklaması Yapılabilir Bir APK Yüklediniz Hatası Nasıl Düzeltilir?

Genellikle dışardan hazır olarak alınmış bir uygulamanın hızlı bir şekilde Android Studio içerisinde apk dosyası çıkarılması halinde karşılaşılan bu hata çıktısı, uygulamayı imzalamadığıınızdan dolayı böyle bir hatayla karşılaşılmakta. Eğer uygulamayı tam olarak nasıl imzalayacağınıza dair bir bilginiz yoksa aşağıdaki işlemleri gerçekleştirerek uygulamayı kolay bir şekilde imzalayabilirsiniz.

  • Öncelikle projenizin senkronizasyon olmasını bekleyin.
  • Senkronizasyon işlemi bittikten sonra yukarda bulunan Build menüsüne tıklayın.
  • Sıralanan menülerde Generate Signed Bundle or APK yazısına tıklayın.
  • Açılan ekranda bulunan Android App Bundle seçeneğini seçerek Next butonuna tıklayın.

  • Açılan ekranda Create New yazan butona tıklayarak yeni bir Key Store oluşturmamız gerekecek.
  • Açılan ekranda Key store path yazan yerde herhangi bir dosya seçerek içerisine yükleyeceğiz.

  • Dosya yolunu seçtikten sonra şifre oluşturarak onaylayın.

  • OK butonuna bastıktan sonra Generate Signed Bundle or APK menüsüne tekrar döneceksiniz. Bu ekranda Next butonuna basın.

  • Karşılaştığımız bir sonraki ekranda Build Varyantlarını listeleyecektir. Bu varyantlardan Realse seçeneğini seçerek Finish butonuna basın.

Bu işlemden sonra dosyalarınız Build edilecektir. Artık uygulamanız imzalanmış ve Google Play Store'ye eklenebilecektir. Artık kolay bir şekilde uygulamanızın apk çıktısını alabileceksiniz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk eğer sorununuz hala devam ediyorsa açmış olduğumuz HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.