Windows Dosya Sistemi Hatası -2147163893 Çözümü

Windows kullanıcıların Microsoft Mağaza üzerinden indirme veya güncelleme yaparken karşılaştıkları "Dosya Sistemi Hatası -2147163893" sorununu bu makale çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Windows Dosya Sistemi Hatası -2147163893 Çözümü
Windows Dosya Sistemi Hatası -2147163893 Çözümü

Windows kullanıcılarının Microsoft Mağaza menüsünde uygulama indirirken veya güncellerken karşılaştıkları "Dosya Sistemi Hatası -2147163893" hatası birçok sorundan dolayı oluşmakta. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki işlemleri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Windows Dosya Sistemi Hatası -2147163893 Nedir?

Karşılaşılan bu hata, sistem dosyaların da veya Microsofot Mağaza üzerinde oluşan sorundan dolayı oluşarak karşımıza çıkan bir hatadır. Bu hata Windows 10 ve Windows 11 kullanıcılarının karşısına çıkarak Microsoft Mağaza üzerinden uygulama indirme ve güncelleme erişimini kısıtlamakta. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki işlemleri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Windows Dosya Sistemi Hatası Nasıl Düzeltilir?

Karşılaşılan bu hatayı çözmemiz için sizlere birkaç öneriden bahsederek sorunun çözümüne ulaştıracağız.

1-) Microsoft Mağaza'yı Sıfırlayın

Microsoft Mağaza üzerinde oluşan çeşitli problemler bu gibi sorunu karşımıza çıkarabilir. Bunun için Microsoft Mağaza'yı sıfırlayarak bu gibi sorunları çözebiliriz.

 • Başlat arama ekranına "Microsoft Mağaza" yazıp üzerine sağ tıklayarak "Uygulama Ayarları" seçeneğine tıklayın.

 • Açılan ekranda bulunan "Sıfırla" butonuna basarak sıfırlama işlemini başlatın.

Bu işlemden sonra uygulamaya giriş yaparak sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

2-) XBOX Uygulamasını Onarın

Xbox Oyun Çubuğu üzerinde oluşan çeşitli problemler bu gibi sorunu karşımıza çıkarabilir. Bunun için Xbox Oyun Çubuğu'nu onararak bu gibi sorunları çözebiliriz.

 • Başlat arama ekranına "Xbox Oyun Çubuğu" yazıp üzerine sağ tıklayarak "Uygulama Ayarları" seçeneğine tıklayın.

 • Açılan ekranda bulunan "Onar" butonuna basarak sıfırlama işlemini başlatın.

Eğer bu işlem sizin için çözüme ulaştırmadıysa, yukarıdaki işlemi tekrardan gerçekleştirerek "Reset" butonuna basıp işlemleri sıfırlayın. Bu işlemden sonra uygulamayı yeniden çalıştırarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

3-) Windows Dosyaları Onarın

Windows dosyalarında oluşan hata veya bozukluk işletim sisteminde birçok hataları beraberinde getirebilir. Bunun için sistemde ki bozuk dosyaları onararak sorunu ortadan kaldırabiliriz.

SFC Taraması Yapın

Windows dosyalarında oluşan hasarlı veya bozuk dosyaların birçok hata kodlarının karşımıza çıkarabilir. Bunun için sizlere birkaç yoldan bahsederek sorunun çözümüne ulaştıracağız.

 • Başlat arama ekranına "cmd" yazıp yönetici olarak çalıştırın.
 • Açılan komut istemi ekranına "sfc /scannow" yazarak enter tuşuna basın.

Bu işlemden sonra bozuk veya hasarlı dosyalar taranacak, düzeltme işlemleri gerçekleşecektir. İşlem tamamlanmadığı sürece bilgisayarınızı kapatmayın veya yeniden başlatmayın. Bu işlemden sonra bir diğer önerimizi gerçekleştirelim.

DISM Taraması Yapın

 • Başlat arama ekranına "cmd" yazıp yönetici olarak çalıştırın.
 • Açılan komut istemi ekranına aşağıdaki komutları sırasıyla yazarak enter tuşuna basın.
  • Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
  • Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
  • Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

İşlem başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.