Telefonunuza Virüs Bulaştı Uyarısı Nasıl Giderilir?

Genellikle android kullanıcılarının başına gelen bir durumdur. Bu durumun nedeni ilk olarak internet tarayıcısından meydana gelen pop-up reklamlarına tıklanmasıyla kaynaklanan bir sorundur.

Telefonunuza Virüs Bulaştı Uyarısı Nasıl Giderilir?
Telefonunuza Virüs Bulaştı Uyarısı Nasıl Giderilir?

Bu Uyarıyı Neden Alıyorum?

Dostlarım, bu uyarıyı nereden alıyorsunuz ilk önce ona bakmamız gerekiyor. Öncelikle telefonunuza gelen bu uyarı eğer tarayıcı uygulmasından(Google Chrome vb.) geliyorsa bilinki telefonunuzda virüs yoktur, içiniz rahat olsun. İnternet tarayıcısından gelen bildirim uyarısını neden aldığınızı kısa bir açıklamayla sizlere belirtelim.

İnternet tarayıcısından gelen bu bildirim bir pop-up reklamından kaptığınız bildirim aboneliğinizdir. Bu bildirim abonesi yüzünden birçok reklam veya virüs uyarıları alabilirsiniz ve bu uyarı sizi bir çok şekilde hergün rahatsız edecektir. Çünkü bu uyarıya eğer tıklarsanız virüs bulunmayan telefonunuza virüs bulaşma ihtimali artar. Sakin olun ve hiç bir şekilde bildirime tıklamayın.

Eğer ki telefonunuza gelen bu uyarı sistem üzerinden geliyorsa telefonunuza bilin ki virüs bulaşmıştır.

Bu Uyarıyı Nasıl Kaldırırım?

Öncelikle internet tarayacısından bu uyarıyı alıyorsanız şu şekilde çözüme ulaşabilirsiniz;

Bu anlatacaklarım android telefonlar içindir.(Her android cihaz için farklılık göstermektedir.)

  • Öncelikle telefonunuzun Ayarlar menüsüne ulaşın.
  • Ayarlar menüsü içerisinde Uygulamalar ve Bildirimler e ulaşıyoruz.

  • Menümüze ulaştıktan sonra Uygulamalar kısmına tıklıyoruz.

  • Sıralanan uygulamalardan hangi tarayıcıdan uyarı geliyorsa o uygulama tarayıcısını seçiyoruz.(Örneğin benim telefonumda Google Chrome tarayıcısından bildirim geliyor. Ben onu seçeceğim.)

  • Çıkan Uygulama bilgilerinde Bildirimler menüsüne tıklıyoruz.

  • Açılan Bildirimler Yönetiminde aşağıda sıralanan siteleri göreceksiniz mesela aşağıda göstereceğim resimde hurriyet.com.tr den bildirim abonesini kabul etmişim ve bana bildirim yayınladıklarında benim önüme düşecektir. Eğer size gelen bildirim hangi siteden geliyorsa o siteyi engelleyin. Örnek verelim ben hurriyet sitesinden gelen bildirimleri kapatmak istiyorum. Bunun için hurriyet.com.tr menüsünü seçerek bildirimi kaldırıyoruz.

Sistemden Gelen Bir Virüs Uyarısıysa Dikkat!

Eğer sisteminizden gelen bir virüs uyarısıyla karşılaşıyorsanız bunun için telefonunuza iyi bir antivirüs uygulaması indirmenizde fayda var. Size önereceğim Antivirüs uygulumasını indirerek telefonunuza tarama gerçekleştirin. Uygulamanın adı Kaspersky Mobile Antivirüs uygulamasıdır. Yazıya tıklayarak uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk eğer sorununuz hala devam ediyorsa açmış olduğumuz HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.