Tarayıcı Hataları ve Yönlendirme Adımları

Web sitelerinde sıklıkla karşılaşılan hatalar seo üzerinde büyük bir şekilde etkilenip Google sıralamanızı düşürmekte.

Tarayıcı Hataları ve Yönlendirme Adımları
Tarayıcı Hataları ve Yönlendirme Adımları

Sıklıkla karşılaşılan bu hatalar site sahibinin farkında dahi olmadan karşılaşılan bu web hata türleri ve yönlendirmeleridir.Bu hatanın oluşması,sayfaların aramada görülmesini engellemektedir.Web hataları iki başlık altında incelenmektedir.

Yönlendirme Hatası: Bir sayfa içerisinde Google botun tüm siteyi erişime engelleyen sorunu göstermektedir.

Tarayıcı Hatası: Google,telefon ve masaüstü sayfalarını tarama yaparken karşılaştığı hatalardan birisidir.

Bir web sitesinin "kaliteli,özgün" olabilmesi için Google Search Console sayfasında hata olmaması gerekmektedir,eğer hatalar mevcutsa kısa sürede giderilmesi gerekmektedir.Bütün arama motorlarında tarama hata raporlarını daha ayrıntılı bir şekilde Google Search Console'dan görebilirsiniz.

Oluşan Tarayıcı Hataları ve Çözümleri

İnternet siteleri en çok sunucu kaynaklaklı hatalardan karşılaşır.Bu hata,oluşturduğunuz bütün makaleleri,seo çalışmalarını boşa gitmesine neden olacaktır.Sunucu olarak karşılaşılan hatalar aşağıdaki gibidir.

403 Hata Kodu:

Site geliştiricilerinde karşılaşılan bu hata,bizim de karşımıza çıkan “403 Forbidden – you don’t have permission to access ‘/’ on this server” mesajı,sitenizde veya sitede ulaşmaya çalıştığınız klasörün izinli olmadığını göstermektedir.Çok az da olsa sunuucu üzerinde güncellemelerden dolayıda kaynaklanabilmekte.Bunun için log kayıtlarına bakabilirsiniz.

Genel nedeni şunlardır;

  • Hatalı kod dosyası veya dosya izini
  • .httaccess içerisindeki kod hatası

404 Hatası:

İnternet sitelerinde gezinirken en çok karşılaştığımız 404 hatasının nedeni,site üzerinde bulunamayan dosyaları veya klasörleri bulamayınca önümüze çıkan hata çıktısıdır.

505 Hatası:

Pek fazla karşılaşılmayan hata olsa da genellikle mobil üzerinden görülmektedir.İnternet kaynaklı olabilir.

Web Yönlendirme Türleri Nelerdir?

İnternet sitelerinin daha sağlıklı çalışması için SEO işlemlerinin yapılması gerekmektedir.Bu işlemler için yoğun bir çalışma yapılmaktadır.Eğer bu çalışmalar gerçekleşmezse google arama motoruna düşmemeniz olası.İnternet sitelerinde en çok duyulan şey ise web yönlendirmeleridir.

Yönlendirmeleri iki farklı şekilde anlatabiliriz.Birincisi yeni alınan bir domainle adres değişikliği yapmak için yapılan yönlendirme tipidir.İkincisi geçici olarak URL(link)leri yönlendirmek için kullanılmaktadır.

301 Yönlendirmesi:

Bu hata eski bir domaininizi yeni bir domaine taşımanızdan kaynaklanmaktadır.Ara motorları da bu hata çıktısını 301 kodu olarak göstermektedir.Bu yönlendirmeyi gerçekleştirmek oldukça basit bir yöntemdir.

Linux tabanlı bir internet sitesinde .httaccess dosyasına eklenecek kodla basit bir şekilde gerçekleştirilebilir.Bu hususta pek çok karşılaşılmasada  “500 Internal Server Error” hatasından kaçınmamız için dosylarımızı yedeklemeyi unutmayalım.

302 Yönlendirmesi:

İnternet sitenizin bazı sayfalarını geçici bir URL'ye yönlendirmesidir.Genellikle URL'in taşınmasından dolayı yönlendirme yapılabilir.Bu yönlendirme sağlık açısından çok önemlidir Google index üzerinden kayıp yaşamazsınız.

Açıklayıcı bir şekilde anlatacak olursak çok eski bir sitenizi yenilemek istiyorsanız 302 yönlendirmesini yapmanız gerekmektedir.Sitenize "bakım aşamasında" gibi bir yazı yazmanız yerine geçici olarak başka bir domaine yönlendirmeniz daha sağlıklı ve sitenize gelen ziyaretçi kitlesini elinizde tutmanızı sağlayacaktır.Geçici taşıma anlamına geldiği için sitenizde yapılan bakım çalışmalarınız bittikten sonra ziyaretçileriniz eski URL'ye yönlendirlebilir.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk eğer sorununuz hala devam ediyorsa açmış olduğumuz HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.