iPhone Pil Kullanımını Etkileyecek Yöntemler

iPhone kullanıcılarının en çok sorun yaşadığı pil kullanım süresinin çabuk bitmesi, birçok kullanıcı için sorun yaratmakta. Eğer sizde pil kullanım süresiyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, bu yazı sizin için rehber olacaktır.

iPhone Pil Kullanımını Etkileyecek Yöntemler
iPhone Pil Kullanımını Etkileyecek Yöntemler

iPhone kullanıcılarının en çok sorun yaşadığı nokta pil kullanım süresi olarak görülmekte. Apple, her ne kadar iyi bir şekilde telefon çıkarsa da, bu donanım içerisine yetecek bir pil kapasitesi yerleştirmemekte. Haliyle bu durum, iPhone telefon kullanıcılarının pil ömründen şikayetçi olmalarını sağlamakta. Bu yazı içerisinde iPhone pil ömrünü ve kullanım süresini uzatma yöntemlerinden bahsederek çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

iPhone Şarjı Neden Çabuk Bitiyor?

Apple, iPhone cihazına yerleştirdiği donanımlarına yetecek bir pil yerleştirmediğinden dolayı böyle bir sorunla karşılaşmaktayız. Bir diğer nedeni oluşturan sorun ise, Apple'ın cihaz içersine yerleştirmiş olduğu hizmet yazılımlarının aktif olarak arka planda çalışması, pil ömrünü düşürmekte.

iPhone şarjının çabuk bitmesi, iPhone pil ömrünün çabuk bitmesi yeni gelen güncellemeler ile birlikte sorunu arttırmakta. Yeni gelen bu güncelleme içerisinde yazılım fonksiyonlarının artacağı için telefonu daha çok yoracak ve pil sağlını tetikleyecektir. Bu durumdan kurtulmamız için sizlere birkaç püf noktadan bahsederek, iPhone pil ömrünü nasıl uzatacağınıza dair bilgiler verdik. Eğer sizin de iPhone veya iPad cihazınızın şarjı çabuk bitiyorsa aşağıdaki işlemleri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

iPhone Pil Ömrünü Nasıl Uzatırım?

Apple, cihazlarında barındırdığı hizmetler yazılımı arka planda, telefon kapalıyken veya açıkken çalışmasıyla birlikte pil seviyesini düşürmekte. Bu hizmet yazılımlarının arka planda çalışmaması için birkaç önerilerden bahsederek, pil ömrünü bir nebze de olsa yükseltmeye çalıştık.

İndirdiğiniz uygulamalar arka planda sürekli olarak çalışabilir. Bu nedenle indirdiğiniz uygulamaların servislerini kontrol etmemizde fayda var. İndirdiğimiz uygulamanın konum servisi arkada sürekli olarak çalışıyorsa cihazın pil ömrünü düşürerek, pil kullanım süresini azaltmakta.

Ekstra olarak iPhone pil sağlığını arttırmak için birkaç öneriden de bahseder pil ömrünü arttırabiliriz. Bunun için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirerek iPhone pil sağlını yükseltebiliriz. Haydi başlayalım.

  • İlk olarak Ayarlar>Gizlilik >Konum servisleri'ne erişin. Aşağıda bulunan Sistem Servisleri'ne girin. Menü içerisinde bulunan Önemli Konumlar'a erişin ve devre dışı bırakın. Önemli konumlar sizin gün içerisinde gittiğiniz yerlerin konumlarını bulundurarak, güncel bir şekilde konumunuzun verisini çekerek pil tüketimini arttırmakta.

Yukarıda ki birinci önerimiz konum servislerinin içerisinde bulunan önemli konumları devre dışı bırakarak pil sağlığını bir nebze de olsa arttırmış olduk. Bunun gibi birkaç önerileri sizlere söylemeye devam edelim. Haydi şimdi bir diğer önerimize bir göz atalım.

  • Bu öneri de Apple Watch analiz yazılımını devre dışı bırakacağız. Eğer Apple Watch kullanmıyorsanız bu öneriyi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat Apple Watch kullanıyorsanız bu işlemi gerçekleştirmek size kalmış. Eğer Apple Watch analiz yazılımını devre dışı bırakacaksanız öncelikle Ayarlar>Gizlilik menüsüne erişin. Menü içerisinde bulunan Analizler ve İyleştirmeler bölümünü açın. iPhone ve Watch Analizi açıksa kapali hale getirin.

Yukarıda ki işlemi gerçekleştirdikten sonra, eğer Apple Watch kullanıyorsanız saatinize anlık olarak analiz verileri gelmeyecektir. Bu durumun gerçekleşmesini istemiyorsanız tekrardan açık hale getirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra hizmet arka planda çalışmayacağından dolayı, telefonunuzdan anlık veri çekilmeyecek ve iPhone pil ömrünü bir nebze de olsa uzatacaktır.

  • Bu öneri de, Apple'ın kullandığı hedeflenmiş reklamları almaktan vazgeçeceğiz. Bunun için Ayarlar>Gizlilik menüsüne erişin. En alt kısımda bulunan Apple'ın sunduğu Reklamlar menüsünü açın ve devre dışı bırakın.

Bu işlem de Apple'ın günlük tanı ve kullanım verilerini otomatik olarak gönderdiği ürünlerini ve servislerini geliştirmesi için amaçlamış olduğu seçenği kaldırarak, geri bildirim servisini devre dışı bırakmış olduk. Bu işlemden sonra telefonunuzdan reklamla ilgili geri bildirim alınmayacak ve iPhone pil ömrünü bir nebze de olsa uzatacağız.

  • Bu öneri de, gereksiz uygulamaların anlık bildirimlerini kapatacağız. Bunun için Ayarlar>Bildirimler menüsüne erişin. Menü içerisin de bulunan gereksiz uygulamaların bildirimlerini devre dışı bırakın.

Bu işlem de kullandığımız gereksiz uygulamaların anlık bildirimlerini kapatarak bir nebze de olsa pil ömrünü uzatmış olduk. Bunun gibi birkaç önerileri sizlere söylemeye devam edelim. Haydi şimdi bir diğer önerimize bir göz atalım.

  • Eğer arka planda çalışmasını istediğiniz ya da istemediğiniz uygulamalar varsa, bu yöntemi uygulayabiliriz. Bunun için Ayarlar>Genel menüsüne erişin. Arka planda uygulama yenile menüsüne erişerek uygulamaları aktif veya devre dışı konumuna getirebilirsiniz.

Bu işlem de, arka planda çalışan uygulamaları devre dışı bırakarak iPhone pil ömrünü bir nebze de olsa uzattık.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.