Fortnite 0xc00009a Hatası Çözümü

Fortnite oyuncularının oyunu açarken karşılaştıkları 0xc00009a hatasını bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Mart 10, 2022 - 21:16
Mart 10, 2022 - 21:29
Fortnite 0xc00009a Hatası Çözümü
Fortnite 0xc00009a Hatası Çözümü

Fortnite oyuncularının oyunu açarken 0xc00009a hatasıyla karşılaşarak oyuna olan erişimi kısıtlanmakta. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Fortnite 0xc00009a Hatası Nedir?

Fortnite 0xc00009a Hatası Nedir?

Genellikle karşılaşılan bu hatalar, oyun dosyaları içerisinde gerekli dosyaların bulunmamasıyla böyle bir hata çıktısıyla karşılaşabiliriz. Bunun için eksik dosyaları taratarak sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

Antivirüs programları, oyun dosyalarını engellemesiyle birlikte böyle bir sorunla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Bunun için kullanılan herhangi bir antivirüs programını kaldırıp veya istisna olarak oyun dosyalarının taratılmasına izin vermeyerek sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

Windows işletim sisteminde güncel olmayan sürücülerde böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Sürücülerinizi kontrol ederek sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Windows OpenAL kütüphanesinin işletim sisteminizde bulunmaması bu gibi sorunları beraberinde getirebilir. Bunun için kütüphaneyi bilgisayarımıza kurarak sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Fortnite 0xc00009a Hatası Nasıl Düzeltilir?

Karşılaşılan bu hatayı düzeltmemiz için aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

1-) Oyun Framework'leri Kontrol Edin

Oyun frameworklerin bilgisayarınızda olmaması oyun içerisinde çeşitli hataları oluşturabilir. Bu yüzden bilgisayarınızda DirectX, .NET Framework, VCRedist uygulamaların bulunması gerekmektedir.

Güncelleme işlemini gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak oyunu çalıştırıp, sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

2-) Antivirüs Programını Kapatın

Kullandığınız herhangi bir antivirüs programı varsa devre dışı bırakın veya tamamen bilgisayarınızdan silin. Eğer Windows Defender kullanıyorsanız devre dışı bırakın. Bunun için;

 • Başlat arama ekranına "virüs ve tehdit koruması" yazıp açın.
 • Ardından "Ayarları yönet" seçeneğine tıklayın.
 • Gerçek zamanlı koruma'yı "Kapalı" konumuna getirin.

Bu işlemden sonra diğer fidye dosya korumasını kapatalım.

 • Başlat arama ekranını açın.
 • Arama ekranına Windows güvenlik ayarları yazarak açın.
 • Açılan ekranda Virüs ve Tehdit Koruması seçeneğine tıklayın.
 • Menü içerisinde bulunan Fidye Yazılımına Karşı Koruma seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekranda Denetimli Klasör Erişimi'ni kapatın.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Fortnite oyun dosyalarını istisna olarak eklememiz gerekecektir.

 • Başlat arama ekranına "virüs ve tehdit koruması" yazıp açın.
 • Virüs ve tehdit koruması ayarları altında Ayarları yönet'i ve ardından Dışlamalar altında Dışlama ekle veya kaldır'ı seçin.
 • Bir dışlama ekle’yi seçin ve ardından diskinize kayıtlı Fortnite oyun klaösrünü seçin.

Bu işlemden sonra Fortnite oyununu bir görev yöneticisi yardımıyla tamamen kapatarak tekrar Fortnite oyununu çalıştırmayı deneyin. Eğer sorun devam ediyorsa bir sonraki önerimize geçelim.

3-) Oyun Dosya Bütünlüğünü Doğrulayın

Oyun dosya bütünlüğünü doğrulayarak eksik veya hatalı dosyaları taratıp indirmeyi sağlayacağız. Bunun için;

 • Epic Games Launcher programını açın.
 • Kütüphane menüsünü açın.
 • Sol tarafta bulunan Fortnite oyununun altında bulunan üç noktaya basarak "Doğrula" seçeneğine tıklayın.

Bu işlemden sonra hasarlı oyun dosyalarını tarayarak indirme işlemi gerçekleştirilecektir. İşlem bittikten sonra oyunu tekrar açmayı deneyin.

4-) Epic Games Launcher Programını Kapatıp Açın

Epic Games Launcher programını kapatarak veya Epic Games hesabınızın oturumunu kapatarak tekrar açmayı deneyin. Bu durum hesabınızda ki bilgileri çekmeye yarayacak ve oyunu sorunsuz bir şekilde çalıştırmanıza olanak tanıyacaktır. Epic Games Launcher programını kapatırken tamamen kapatmak için bir görev yöneticisi yardımıyla kapatmanızı öneririz. Epic Games hesabınızın oturumunu kapatıp tekrardan girişinizi sağladıktan sonra Epic Games Kütüphane menüsüne erişerek Fortnite oyununu çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Eğer Epic Games Launcher üzerinden bağlanıyorsanız Epic Games Launcher programını ve oturumunuzu kapatıp tekrar açın.

5-) OpenAL Kütüphanesini Kurun

OpenAL kütüphanesinin Windows işletim sisteminde bulunmaması bu gibi sorunlarla karşılaşmanıza sebebiyet verebilir. Bunun için kütüphaneyi dışardan indirerek işletim sistemine kurulum işlemini gerçekleştirelim. Aşağıda bırakacağımız bağlantıya tıklayarak kolay bir şekilde indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kurulum işlemini tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak Fortnite oyununa giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.

Hata Uzmanı Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!