Bilgisayar Kasasından Ses Geliyor Çözümü

Bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarını açtıktan sonra sıklıkla karşılaştığı ses gelme sorununu bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Şubat 28, 2022 - 11:03
Şubat 28, 2022 - 15:32
Bilgisayar Kasasından Ses Geliyor Çözümü
Bilgisayar Kasasından Ses Geliyor Çözümü

Bilgisayarınız çalışırken ses çıkartması çekilmez bir hal alabilmekte. Bu sorun birçok sebepten dolayı kaynaklanıp bilgisayarımızı yorarak ses çıkartmasına sebep olmakta. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Bilgisayardan Neden Ses Geliyor?

Bilgisayardan Neden Ses Geliyor?

Bilgisayar kasasında oluşan ses sorunu birçok nedenden dolayı karşılaşılarak sabrımızı taşırabilir. Karşılaşılan bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Bilgisayarınız da kurulu olan hard diskiniz, yazma veya okuma sırasında ses yapabilir.
  • Eğer DVD veya CD kartınızı varsa içine takılan herhangi bir CD veya DVD ses çıkartabilir.
  • Ekran kartının soğutucu fanı, tozdan dolayı ses çıkmasına sebep olabilir.
  • Güç kaynağı fanında oluşan toz birikintileri bilgisayarın ses çıkarmasına sebebiyet verebilir.
  • Bilgisayar kasanızda bulunan giriş ve çıkış fanlarının tozlanması, ses çıkarmasına sebebiyet verebilir.
  • Bilgisayar kasanız da bulunan soğutucu fanlarının eskimesi, gittikçe aşınmaya uğrayarak ses çıkarmasına sebebiyet verebilir.
  • Bilgisayar fanının maksimum hızda çalışması, bilgisayarınızda yükses sese maruz bırakabilir.

Yukarda söylediğimiz olasılıklar, bilgisayarınız da oluşan ses sorununa sebebiyet verebilmekte. Karşılaştığımız bu durumu çözmemiz için aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

Bilgisayardan Çıkan Aşırı Ses Nasıl Düzeltilir?

Karşılaştığımız ses sorununu düzeltmemiz için sizlere birkaç öneriden bahsederek çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

1-) Giriş ve Çıkış Fanlarını Kontrol Edin

Giriş ve Çıkış Fanlarını Temizleme

Öncelikle karşılaşılan bilgisayar ses sorunun temel nedeni, bilgisayar kasasının giriş ve çıkış fanlarının önü kapatılmasıdır. Giriş ve çıkış fanları dışarıya üflenecek şekilde açık bir alana bakması gerekmektedir. Eğer yakınında bir nesne bulunuyorsa böyle bir durumla karşılaşmamız mümkün. Bunun nedeni, dışardan alınan soğuk hava içeriye çekilerek ısı kaybını önlemek için arkada bulunan fanın, sıcak havayı üflemesi gerekir. Bu içerde bulunan sıcak havanın üflenmesi, içerde oluşan ısıyı önlemek içindir. Eğer arkada bir nesne bulunuyorsa, dışarıya üflenen sıcak hava nesneye çarparak bilgisayarınızın ısıyı atmamasına sebebiyet verir.

 Bundan dolayı, giriş ve çıkış fanlarının kontrol edilmesi birinci faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumu kontrol ederek birinci hamlemizi gerçekleştirerek ön ve arka fanların açıklığını ortadan kaldırabiliriz.

2-) Ekran Kartı Fanını Kontrol Edin

Ekran Kartı Fanını Temizleme

Kullanılan ekran kartının fanlarında oluşan tozlanma, bilgisayaranızda oluşan ses sorununa sebebiyet verebilir. Bunun için bilgisayar kasanızı açarak ekran kartınızın fanlarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer bir hava üfleyiciniz varsa fanlara üfleterek içerisin de oluşan tozlanmaları arındırabilirsiniz. Üfleyici cihazın, donanımınıza zarar vermemsi için yakından üfletmemeniz gerekmektedir. Eğer yakından üfletirseniz fanları hızlı bir şekilde döndürerek aşındırabilir.

3-) İşlemci Fanını Kontrol Edin

İşlemci Fanını Kontrol Edin

İşlemci fanında oluşan toz birikintileri, işlemci fanınızın dönmesini yavaşlatabilir. Gerçekleşen bu işlem işlemcinizin ısınmasına sebebiyet vererek, ısınmasını önlemek için daha fazla dönmek için kendini zorlayacak ve bilgisayarınızda ses çıkarmasına sebebiyet verecektir. Bunu önlemek için fan içerisinde oluşan toz birikintilerini temizleyerek sorunun çözümüne ulaşabiliriz. Bunun için bir hava üfleyici cihazı yardımıyla işleminizi gerçekleştirebilirisiniz. Hava üfleyici cihazı kullanırken yakından kullanmamaya dikkat edelim.

4-) İşlemci Termal Macunu Kontrol Edin

İşlemci Termal Macunu Yenileme

İşlemcinizin üzerine sıkılan termal macun kurumuşsa, soğuma işlemini yerine getiremeyerek işlemcinizde ısınmaya sebebiyet verebilir. Oluşan ısı sorunu fanı yorarak ses çıkarmasına olanak tanır. Bunun önüne geçmemiz için işlemci üzerinde kuruyan termal macunu güzel bir şekilde temizleyerek yeni bir termal macun sıkmamız gerekmektedir. İşlemci üzerine sıkılan termal macun, güzel bir şekilde yayılarak fan üzerine takılır. Bu işlemden sonra bilgisayarınızda oluşan ses sorununu kontrol edebilirsiniz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.

Hata Uzmanı Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!