Android Telefonunuza Nasıl Root Atılır?

Android kullanıcılarının root atma eğilimi çok fazla olsa da telefon güvenliğini tehdit etmekte. Fakat Android kullanıcıları için faydaları riskten daha ağır bassa da tam olarak root hakkında bilgi sahibi değildirler. Bu makale Android kullanıcılarının root hakkında bilgi edinmesini sağlamak için yazılmıştır.

Eylül 13, 2021 - 12:54
Eylül 13, 2021 - 14:21
Android Telefonunuza Nasıl Root Atılır?
Android Telefonunuza Nasıl Root Atılır?

Root atmak isteyen Android kullanıcılarının tam olarak telefon içerisinde oluşan tehditlerden ve güvenlik açıklarından haberdar değildirler. Fakat ne kadar güvenlik açığı oluşsada telefonda özgür bir şekilde kullanmamanız anlamına gelmiyor. Bu makalede sizlere Root hakkında bilgi vererek android telefonunuza kolay yoldan root nasıl atılacağına dair önerilerden bahsedeceğiz.

Root Nedir?

Root kelimesi bizlere sahip anlamını taşımaktadır. Eğer bir cihaz içerisinde root yetkisine sahipseniz sistem size bütün ayrıcalıkları tanıyarak, içerikleri tam yetki bir şekilde yönetebilme imkanı sunar. Root yetkisi almış bir kullanıcı kök dizine rahat bir şekilde erişim hakkı sağlayabilir. Bu durumda istediği klasöre istediği bir şekilde erişimini vererek müdahelede bulunabilir.

Dikkat edeceğimiz hususlar

Root, telefon kullanıcıları için kolay bir işlem olsa da bu işlem içerisinde telefonun kapanma veya hiç açılmama sorunu oluşabilir. Yapılacak root işlemleri, her cihaz ve marka için farklılık göstermektedir. Ayrı zamanda telefonu "root" etmek için birden çok yol olabilir. Genel bir şekilde root, yazılım içerisinde oluşturulan bir "SuperUser" yetkilendirmeside diyebiliriz.

Android Telefonunuza Nasıl Root Atılır?

Android telefonumuza root atmak için birçok yollar mevcut. Sizlere tek bir öneriden bahsederek Android telefonunuza nasıl root atılacağına dair bilgiler aktaracağız. Bu önerimizde telefon üzerinden kolay bir şekilde root yetkisinin nasıl gerçekleştirileceğine dair bilgiler vereceğiz. Öyleyse haydi başlayalım.

KingRoot Uygulamasıyla Kolay Root Atma

Root atmadan önce sahip olacağımız tek şey KingRoot uygulamasına sahip olmamız gerekmektedir. Bunun için aşağıda bırakacağım linke tıklayarak APK uzantısını kolay bir şekilde indirebilirsiniz.

KingROOT APK 5.4.0

  • Apk uzantısını indirip kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra KigRoot uygulamasını çalıştıralım.
  • Sol üst tarafta bulunan menü bar'a tıklayalım.
  • Önümüzde Not Root yazan bir ekran göreceksiniz. Onun hemen aşağısında bulunan TRY ROOT butonuna basalım.


  • Ardından uygulama telefonunuza tarama yaparak Root işlemini gerçekleştirecektir.

Not: Root işlemi yapılırken telefonu ve uygulamayı kapatmayın. Bu uyguluma her telefon için çalışmayabilir.

Eğer root atma ekranında hata alıyorsanız HATASOR soru-cevap platformuna girerek karşılaştığınız hatanın çıktısını bizlere paylaşabilirsiniz.

Hata Uzmanı Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!