Xbox 360 Bu İçerik İçin Bir Lisans Yok Hatası Nasıl Düzeltilir?

Xbox 360 kullanıcılarının disk içerisinde oynatılmak istenen videoyu çalıştırdıktan sonra karşılaşılan "Bu içerik için bir lisans yok. Lisans eksik, süresi dolmuş, bozulmuş ya da mevcut oyuncu etiketine ait değil." hatasını bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Ağustos 5, 2022 - 13:22
Ağustos 5, 2022 - 13:47
Xbox 360 Bu İçerik İçin Bir Lisans Yok Hatası Nasıl Düzeltilir?
Xbox 360 Bu İçerik İçin Bir Lisans Yok Hatası Nasıl Düzeltilir?

Xbox 360 kullanıcıları disk içerisinde oynatılmak istenen videoyu çalıştırmak istediklerinde "Bu içerik için bir lisans yok. Lisans eksik, süresi dolmuş, bozulmuş ya da mevcut oyuncu etiketine ait değil." hatasıyla karşılaşarak videoya olan erişimi kısıtlanmakta. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Xbox 360 Bu İçerik İçin Bir Lisans Yok Hatası Nedir?

Xbox 360 Bu İçerik İçin Bir Lisans Yok Hatası

Karşılaşılan bu hata, diskte okutulmaya çalışılan videonun lisansı konsol üzerine lisanlanmadığından dolayı oluşmaktadır. Lisanlanan video formatı bilgisayar veya başka bir cihazlarda lisanlanmış olabilir. Bunun için sizlere birkaç öneriden bahsederek sorunu nasıl çözeceğimize dair bilgiler vereceğiz.

Xbox 360 Bu İçerik İçin Bir Lisans Yok Hatası Nasıl Düzeltilir?

Karşılaşılan bu hatayı düzeltmemiz için aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

1-) Biçim Desteklenmiyor Olabilir

DVD ve oyun disklerinin biçimi XBOX 360 tarafından desteklenmiyor olabilir. Disk içerisinde bulunan dosyanın biçimi sırasıyla AVI, H.264, MPEG-4 Part 2 ve WMV (VC-1) listelenmektedir. Bu biçimlerden hiç birisi disk içerisinde yoksa böyle bir hatayla karşılaşabiliriz.

2-) Dijital Hak Yönetimi Tarafından Korunuyor Olabilir

İçerik Dijital Hak Yönetimi tarafından korunduğundan dolayı böyle bir hatayla karşılaşıyor olabiliriz. Bunun nedeni disk içerisinde barındırılan dosya sadece bilgisayar veya cihazda oynatmak üzere lisanlanmıştır. Bunun için yapmamız gereken hiçbir şey olamayabilir.

3-) Xbox Live Bağlantınızı Kontrol Edin

Xbox Live Bağlantınızı Kontrol Edin

Xbox Live bağlantınızda oluşan çeşitili problemler bu gibi sorunlarla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Bunun için Xbox Live bağlantımızı kontrol ederek sorunun neyden kaynaklandığını görebiliriz.

  • Oyun kumandanızda bulunan Xbox düğmesine basın.
  • Açılan ekranda bulunan "Profil ve sistem" seçeneğine tıklayın.
  • Menü içerisinde bulunan "Ayarlar" seçeneğini seçerek "Genel" seçeneğine tıklayın.
  • Ardından açılan ekranda bulunan "Ağ ayarları" seçeneğine tıklayın ve "Ağ bağlantısını test et" seçeneğini seçin.

Bu işlemden sonra ağ bağlantınızı kontrol ederek sorunun neyden kaynaklandığını anlayabiliriz.

4-) Xbox Live Hizmetini Kontrol Edin

Xbox Live Hizmetini Kontrol Edin

Xbox Live hizmetinde gerçekleştirilen bakım çalışması bu gibi hatalarla karşılaşmanıza sebebiyet verebilir. Bunun için Xbox Live Hizmetini kontrol ederek sorunun neyden kaynaklandığını anlayabiliriz. Eğer kesintiler olduğunu görüyorsanız, kesintinin ne zaman giderileceği hakkında belirli bir tarih aralığını görmüş olacaksınız. Bu işlemden sonra bizlerin yapacağı pek birşey yoktur.

5-) Xbox Live Oturumunuza Bağlanın

Xbox Live Oturumunuza Bağlanın

Çalıştırmak istediğiniz oyunu veya uygulamayı Microsoft Store üzerinden satın aldıysanız, satın aldığınız Microsoft Store hesabınıza bağlı olmanız gerekmektedir.

Konsolda herhangi bir oturuma bağlıysanız;

  • Oyun kumandanızda bulunan Xbox düğmesine basın.
  • Açılan ekranda bulunan "Profil ve sistem" seçeneğini seçin ve "Ekle veya değiştir" menüsünü açın.
  • Bu işlemden sonra açılan ekranda bulunan "Yeni ekle" seçeneğini seçin ve Ekranda görünen yönergeleri izleyerek hesabınızın oturum açma bilgilerini girin.

Konsolda herhangi bir oturuma bağlı değilseniz;

  • Konsol ekranında direkt olarak çıkan "Yeni ekle" seçeneğini seçin ve ardından ekranda görünen yönergeleri izleyerek hesabınızın oturum açma bilgilerini girin.

Bu işlemden sonra oyununuzu veya uygulamanızı çalıştırarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız FORUM platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.

Ramazan Karaca Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!