Windows 10 Ekran Parlaklığı Ayarlama Sorunu

Laptop bilgisayarlarında sıklıkla görülen windows 10 ekran parlaklığını ayarlayamama sorununu bu makalede sizler için çözüme ulaştıracağız.

Windows 10 Ekran Parlaklığı Ayarlama Sorunu
Windows 10 Ekran Parlaklığı Ayarlama Sorunu

Genellikle yeni alınan laptop bilgisayarlarında meydana gelen windows 10 ekran parlaklığını ayarlayamama sorunu laptop kullanıcılarının pil süresini yükseltip daha fazla vakit geçirememesiyle birlikte bu sorunun çözümüne ulaşmak için çeşitli arama yapmakta. Eğer sizde arama yapıp bu makaleye ulaştıysanız sizlere sunduğumuz öneriyi gerçekleştirerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Windows 10 Ekran Parlaklığını Neden Ayarlayamıyorum?

Eğer bilgisayarınızı güncel tutmuyorsanız çeşitli hataları beraberinde getirebilirsiniz. Bu hatalardan birisi ise Windows 10 ekran parlaklığı sorunu olacaktır. Bunun için sizlere iki öneriden bahsederek çözüme ulaştırmaya çalıştıracağız.

Windows 10 Ekran Parlaklığı Sorununu Nasıl Gideririm?

Yukarıda anlattığımız gibi bilgisayarımızı güncel tutmamızla birlikte birçok hatanın sorununu düzeltebiliriz. Bunun için öncelikle windows güncelleştirmemizi denetleyerek windows işletim sistemimizin güncel olup olmadığını doğrulayalım. Eğer güncel değilse Windows işletim sistemimizi güncelleyerek bilgisayarımızı yeniden başlatalım.

Windows 10 Güncelleme

  • Başlat arama çubuğuna Güncelleştirmeleri Denetle yazıp açıyoruz.
  • Açılan windows güncelleştirme ekranında Güncelleştirmeleri Denetle butonuna basarak doğrulama yapıyoruz.

  • Bilgisayarınız güncel değilse, güncelleme yaparak bilgisayarımızı en son sürüme güncelliyoruz. (Güncelleme için internetinizin olması gerekmekte)
  • Güncelleme işlemi bittikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatarak ekran parlaklığı sorununu artık kontrol edebiliriz.

Eğer bu işlemi gerçekleştirdiyseniz ve çözüme ulaşamadıysanız ikinci önerimize geçelim.

Aygıt Güncelleme

Yukarıda ki işlemleri gerçekleştirdik fakat çözüme ulaşamadıysak, bilgisayar donanım güncellememizi denetleyerek en son güncellemeyi gerçekleştirelim.

  • Basit bir program indirerek donanım güncellememizi kontrol edebiliriz. Neredeyse herkesin bildiği Driver Booster programını indirelim.
  • Driver Booster programımızı açarak Tara butonuna basalım.

  • Tarama işlemi bittikten sonra size güncel olmayan aygıt sürücülerini gösterecektir. Sağ tarafta bulunan Şimdi Güncelle butonuna basalım.

  • Aygıt güncellemeleri bittikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatarak ekran parlaklığı sorununu giderebiliriz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk eğer sorununuz hala devam ediyorsa açmış olduğumuz HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.