Valorant XAPOFX1_5.DLL Hatası Çözümü

Valorant oyuncularının oyunu açarken karşılaştıkları "XAPOFX1_5.DLL" hatası Windows üzerinde oluşan dosya hatasından dolayı karşılarına çıkmakta.

Şubat 14, 2022 - 15:31
Şubat 14, 2022 - 16:02
Valorant XAPOFX1_5.DLL Hatası Çözümü
Valorant XAPOFX1_5.DLL Hatası Çözümü

Valorant oyuncularının oyunu açarken "XAPOFX1_5.DLL" hatasıyla karşılaşarak oyuna erişimemekte. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki işlemleri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Valorant XAPOFX1_5.DLL Hatası Nedir?

Karşılaşılan bu hata, Microsoft DirectX kütüphanesi içerisin de bulunan ".dll" çeşitlerinden bir tanesidir. Eğer dosya içerisinde eksik veya hatalı bir durum varsa bizlere böyle bir çıktıyla karşılaştırabilir. Bunun için sizlere birkaç öneriden bahsederek sorunun çözümüne ulaştırmaya çalışacağız.

Valorant XAPOFX1_5.DLL Hatası Nasıl Düzeltilir?

Karşılaştığımız bu hatayı düzeltmemiz için aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabiliriz.

1-) Dll Dosyasını Silin

Bu hatayı çözmemiz için "XAPOFX1_5.DLL" dosyasını, Windows klasöründen silerek tekrar kurulum işlemini gerçekleştirmemiz gerekecektir.

 • Başlat arama ekranına "Çalıştır" yazıp açın.
 • Çalıştır arama ekranına "C:\Windows\System32" yazarak açın.
 • Açılan klasör içerisinden "XAPOFX1_5.dll" dosyasını bularak silin.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra DirectX kütüphanesini indirerek bilgisayara kurulum yapmamız gerekecektir. Bunun için aşağıda bırakacağımız bağlantıya tıklayarak DirectX kütüphanesini indirebilirsiniz.

DirectX İndirmek İçin Tıklayın.

2-) Windows'u Güncelleyin

Windows işletim sisteminizin güncel olup olmadığını kontrol edin. Eğer Windows işletim sisteminiz güncel değilse güncellemeyi unutmayın. Windows işletim sisteminizin güncel olmaması birçok sorunu ortaya çıkarabilir.

3-) Windows Dosyaları Onarın

Windows dosyalarında oluşan hata veya bozukluk işletim sisteminde birçok hataları beraberinde getirebilir. Bunun için sistemde ki bozuk dosyaları onararak sorunu ortadan kaldırabiliriz.

SFC Taraması Yapın

Windows dosyalarında oluşan hasarlı veya bozuk dosyaların birçok hata kodlarının karşımıza çıkarabilir. Bunun için sizlere birkaç yoldan bahsederek sorunun çözümüne ulaştıracağız.

 • Başlat arama ekranına "cmd" yazıp yönetici olarak çalıştırın.
 • Açılan komut istemi ekranına "sfc /scannow" yazarak enter tuşuna basın.

Bu işlemden sonra bozuk veya hasarlı dosyalar taranacak, düzeltme işlemleri gerçekleşecektir. İşlem tamamlanmadığı sürece bilgisayarınızı kapatmayın veya yeniden başlatmayın. Bu işlemden sonra bir diğer önerimizi gerçekleştirelim.

DISM Taraması Yapın

 • Başlat arama ekranına "cmd" yazıp yönetici olarak çalıştırın.
 • Açılan komut istemi ekranına aşağıdaki komutları sırasıyla yazarak enter tuşuna basın.
  • Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
  • Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
  • Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

İşlem başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

4-) Framework'leri Kontrol Edin

Oyun frameworklerin bilgisayarınızda olmaması oyun içerisinde çeşitli hataları oluşturabilir. Bu yüzden bilgisayarınızda DirectX, .NET Framework, VCRedist uygulamaların bulunması gerekmektedir.

Güncelleme işlemini gerçekleştirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak oyunu çalıştırıp, sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.

Ramazan Karaca Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!