Minecraft GLFW Error 65542 Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Minecraft oyuncularının oyunu açarken karşılaştıkları "GLFW Error: 65542: WGL: The driver does not appear to support OpenGL." hatasını bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Minecraft GLFW Error 65542 Sorunu Nasıl Düzeltilir?
Minecraft GLFW Error 65542 Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Minecraft oyuncularının oyunu açarken "GLFW Error: 65542: WGL: The driver does not appear to support OpenGL." hatasıyla karşılaşarak oyuna olan erişimi kısıtlanmakta. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Minecraft GLFW Error 65542 Sorunu Nedir?

Minecraft GLFW Error 65542

Minecraft oyuncularının karşılaştığı bu sorun Java kütüphanesi içerisinde OpenGL dosyasının eksik olmasıyla birlikte oluşmaktadır. Minecraft oyunu OpenGL uygulamasıyla çalıştığı için böyle bir hatayla karşılaşılabilir. Bunun için sizlere birkaç öneriden bahsederek sorunun çözümüne ulaştırmaya çalışacağız.

Minecraft GLFW Error 65542 Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Karşılaşılan bu hatayı düzeltmemiz için aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

1-) Güncel Java Kütüphanesini İndirin

Güncel java kütüphanesini Minecraft Launcher programına tanımlayarak sorunu ortadan kaldırabiliriz.

  • Öncelikle yanda bırakacağımız bağlantıya tıklayarak açın. Java Kütüphanesine Ulaşmak İçin Tıklayın.
  • Açılan ekranda bulunan JDK sürümüne tıklayın. En son sürüm hangisiyse ona tıklayın. Şuan en son sürüm JDK18 olarak gözükmekte.

Minecraft GLFW Error 65542

  • Açılan ekranda "Windows/x64" yanında bulunan "zip" seçeneğine tıklayın.

Minecraft GLFW Error 65542

  • İndirilen zip dosyasına tıklayarak içinde bulunan klasörü "C:\Program Files\Java" klasörü içerisine aktarın.

2-) Java Kitini Tekrar Yükleyin

Java kitini denetim masası yardımıyla tamamen kaldırıp tekrar kurarak sorunu ortadan kaldırabiliriz.

  • Öncelikle denetim masası yardımıyla java kütüphanesini tamamen kaldıralım ve yanda bırakacağımız bağlantıya ulaşarak en son jdk paketini yükleyin. İndirmek için tıklayın.
  • Yukarıdaki bağlantıya ulaşarak Windows x64 Installer olarak en son sürümü seçip indirin.

Minecraft GLFW Error 65542

  • İndirme işlemi tamamlandıktan sonra dosyayı açarak kurulum işlemini gerçekleştirin.

İşlem başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

3-) Güncel OpenGL Dosyasını Kurun

Java Kiti dosyası içerisinde eğer OpenGL dosyası yüklü değilse böyle bir sorunla karşılaşabiliriz. Bunun için OpenGL dosyasını indirerek Java Kiti dosyasına kopyalayarak sorunu ortadan kaldırabiliriz.

  • Öncelikle yandaki bağlantıya ulaşarak OpenGL dosyasını indirin. Bilgisayarınız 32 bitse 32 bit sürümünü, 64 bitse 64 bit sürümünü indirin. İndirmek için tıklayın.
  • İndirilen zip dosyasına tıklayarak içinde bulunan "opengl32.dll" dosyasını "C:\Program Files\Java\jre(Son sürüm)\bin" klasörü içerisine aktarın.

Aktarma işlemi tamamlandıktan sonra Minecraft Launcher uygulamasını çalıştırarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.