Minecraft Crash Report Hatası Çözümü

Minecraft oyuncularının çoğunlukla karşılaştığı "Crash Report" hatası birçok nedenden dolayı görülmekte. Eğer sizde böyle bir hata alıyorsanız bu makalede çözüme ulaştırmak için sizlere birkaç önerilerde bulunduk.

Minecraft Crash Report Hatası Çözümü
Minecraft Crash Report Hatası Çözümü

Windows kullanıcılarının, Minecraft indirmesiyle birlikte karşılaştığı Crash Report Hatasını sizlere sunmuş olduğumuz 5 maddeyle önerileri gerçekleştirerek bu gibi sorunların önüne geçmiş olacağız.

Minecraft Crash Report Hatası Neden Alıyorum?

Minecraft Launcher'in Crash vermesinin sebebi birçok nedenden dolayı gerçekleşmekte. Bunlardan birisi bilgisayarınızın sistem gereksinimi Minecraft'ı tam olarak karşılamıyor olabilir. Fakat önceden oyuna giriş yaptığınızı düşünüyorsanız, aygıt sürücülerinizin güncel olmadığından dolayı böyle bir hata alıyor olabilirsiniz. Eğer aygıt sürücüleriniz tam olarak güncelse, Minecraft java kütüphanesiyle birlikte çalıştığı için java sürücünüzün eski olmasıyla veya düzgün çalışmamasıyla böyle bir hata alıyor olabilirsiniz. Bunun gibi birçok mantık yürüterek sorunlarınızın nerden kaynaklandığını anlayabiliriz.

Minecraft Crash Report Hatasını Nasıl Çözerim?

Sizler için birçok önerileri göstererek Crash Report hatasını çözeceğiz. Aşağıda sıraladağımız maddeleri gerçekleştirerek sorunun çözümlerine birlikte ulaşalım.

1-) Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Bilgisayarımızı yeniden başlatmak olası karşılaştığımız hataları sihirli bir biçimde çözmeye yardımcı olacaktır. Bunun nedeni arkada karşılaşılan hataları veya programları resetlediği için karşılaştığımız hataları tam olarak çözmeye yardımcı olacaktır. Bilgisayarımızı yeniden başlatıp, Minecraft Launcher'i çalıştırarak çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

2-) Oyun Yamalarını Güncelleyin

Minecraft, hataların önüne geçmek için birçok güncellemeler getirmekte. Genel olarak güncellenmeyen bir programda bu gibi hatalarla karşılaşmamız olası bir durumdur. Bu yüzden oyunu güncel tutmamız olası hatalardan sizleri koruyacak ve önleyecektir. Bu, oyununuzu çökerten bazı hataları düzeltmeye yardımcı olur. En son Minecraft'ı buradan indirebilirsiniz.

Eğer Minecraft dosyası içerisine Mod kurulumu yaptıysanız, Minecraft'ı silip son sürümünü indirerek kurulumunu gerçekleştirip giriş yapmayı deneyin.

3-) Grafik Kartınızı Güncelleyin

Eksik veya güncel olmayan grafik kartınızın Minecraft veya farklı oyunlarda değişen bir biçimde hata almanıza sebep olduğunu biliyor muydunuz? Böyle bir hatayla karşılaşmamızın sebeplerinden biride grafik kartımızın güncel olmamasından kaynaklanmaktadır.

Grafik kartımızın güncel olup olmadığını doğrulamamız için Driver Booster programını indirerek güncel olmayan grafik kartınızı son sürüme yükseltebilirsiniz. Eğer birden çok aygıtınızın güncel olmadığını görürseniz güncel olmayan diğer aygıtlarıda son sürüme yükseltmenizi öneririm.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra grafik kartınızın hangi firmadan olduğunu öğrenerek yükleme yöneticisini indirin. Örneğin: Grafik kartı firması Nvidia; Nvidia Geforce Experience indirip kurulumunu gerçekleştirip bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eğer Grafik kartı firması Amd ise; AMD Radeon Software indirip kurulumunu gerçekleştirip bilgisayarınızı yeniden başlatın.

4-) Minecraft Önbellek Sorunu

 • Win+R veya Başlat arama çubuğuna Çalıştır yazıp açarak arama kutusuna %appdata% yazın. Açılan Roaming klasöründe .minecraft'ı tamamen silelim.(shift+delete)
 • Bu işlemden sonra Minecraft'ın son sürümünü indirerek Yönetici olarak çalıştırmayı deneyin.

5-) Java Kütüphanesinin Güncel Olmaması

Minecraft'ın java kütüphanesiyle çalışmasından dolayı, kullanıcıların java kütüphanesinin yükleyememesinden veya güncel olmayan javayı kullanmasından dolayı Minecraft Launcher üzerinden birçok hatalarla karşılaşma olasılığı çok yüksektir. Bu nedenden dolayı eğer java kütüphanesi bilgisayarımızdan yüklüyse silmesini, yüklü değilse yüklemesini öneririm.

 • Öncelikle java kütüphanesinin bilgisayarımızda kurulu olduğunu kontrol edelim. Bunun için;
  • Başlat arama çubuğuna Denetim Masası yazıp açalım.
  • Açılan ekranda Program kaldır seçeneğine tıklayalım.
  • Sağ üstte bulunan arama çubuğuna java yazarak yüklü olup olmadığını kontrol edelim. Eğer yüklüysel silelim.

 • Bu işlemi gerçekleştirdikten hemen sonra önerilen Java Runtime sürümünü indirirerek kurulumunu gerçekleştirelim.
 • Bilgisayarımızı yeniden başlatarak Minecraft Launcher'i çalıştırmayı deneyin.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk eğer sorununuz hala devam ediyorsa açmış olduğumuz HATA SOR platformumuza girerek karşılaşmış olduğunız hataları sorabilirsiniz.