Instagram Çalışmayan Mesaj Nasıl Düzeltilir?

Instagram kullanıcıları bazı sorunlardan dolayı mesajların çalışmadığını gözlemlemekte. Bu makalede instagram "dm çalışmıyor" sorunuyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Instagram Çalışmayan Mesaj Nasıl Düzeltilir?
Instagram Çalışmayan Mesaj Nasıl Düzeltilir?

Instagram kullanıcıları, mesaj kutularının çalışmadığını, mesajların gelmediğini ve gönderilmediğini söylemekte. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Instagram DM Neden Çalışmıyor?

Karşılaşılan bu sorun genellikle instagram sunucularında oluşan bakım çalışması veya çökmesinden kaynaklı bir durumdur. Elbette sadece bundan dolayı değil güncelleme, veri, çerez ve internet sorunları bu gibi hatalarla karşılaşmamıza neden olabilir. Bunun için sizlere birkaç öneriden bahsederek sorunun çözümüne ulaştırmaya çalışacağız.

Instagram Çalışmayan Mesaj Nasıl Düzeltilir?

Karşılaşılan instagram dm çalışmıyor, instagram mesaj gitmiyor, instagram dm'ler açılmıyor ve instagram dm kutusu açılmıyor sorunuyla ilgili önerilerden bahsederek çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

1-) İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

İnternet bağlantınızda oluşan herhangi bir problem bu gibi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bunun için internetinizi kontrol ederek sorunun neyden kaynaklandığını kestirebilirsiniz. Eğer Wi-Fi üzerinden bağlantı sağlıyorsanız modeminizi kapat/aç yaparak internetinizi yenileyin. Eğer mobil veri üzerinden bağlantı sağlıyorsanız, mobil verinizi kapat/aç yaparak internetinizi yenileyin ve sorununuzun neyden kaynaklandığını gözlemleyin.

2-) Uygulamayı Güncelleyin

Uygulama içerisinde bulunan herhangi bir hata, geliştiriciler tarafından tespit edilip düzeltilmiş olabilir. Bunun için uygulamanın güncel olup olmadığını kontrol etmemiz gerekecektir. Bunun için Google Play veya App Store uygulamasını açarak Instagram uygulamasının güncel olup olmadığını kontrol edin. Eğer uygulama güncel değilse güncelleyerek sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

3-) Uygulamayı Silip Tekrar Yükleyin

Uygulama içerisinde oluşan herhangi bir sorun bu gibi hatalarla karşılaşmamıza neden olabilir. Bunun için Instagram uygulaması içerisinde barındırılan önbellek ve verilerin temizlenmesini sağlayarak sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Android Cihazlar İçin Instagram Uygulaması Nasıl Silinir?

Not: Gerçekleştireceğimiz bu işlem her cihaz için farklılık gösterebilir.

 • Ayarlar menüsünü açarak "Uygulamalar" seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekranda "Uygulamaları Yönet" seçeneğine tıklayarak uygulamaları listeleyelim.
 • Bu işlemden sonra "Instagram" uygulamasını seçin ve "Verileri Temizle" seçeneğine tıklayın.
 • Bu işlem önbellek ve verilerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Ardından "Kaldır" seçeneğine tıklayarak uygulamayı kaldıralım.
 • Kaldırma işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra Google Play uygulamasını açarak Instagram uygulamasını yükleyelim.

Instagram uygulaması başarılı bir şekilde yüklendikten sonra uygulamayı açın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

IOS Cihazlar İçin Instagram Uygulaması Nasıl Silinir?

 • Ayarlar menüsünü açarak "Genel" seçeneğine tıklayın.
 • Menü içerisinde bulunan "iPhone Saklama Alanı" menüsünü açın.
 • Açılan ekranda bulunan "Instagram" uygulamasını seçin.
 • Yukarıda bulunan mavi yazılı "Uygulamayı Sil" butonuna basın ve onaylayın.
 • Bu işlemden sonra aşağısında bulunan kırmızı yazılı "Uygulamayı Sil" seçeneğine tıklayın ve onaylayın.
 • Gerçekleştirdiğimiz bu işlem verileri ve önbelleği silip, Instagram uygulamasını tamamen cihazdan arındırmış oldu. Ardından App Store uygulamasını açarak Instagram uygulamasını yükleyelim.

Instagram uygulaması başarılı bir şekilde yüklendikten sonra uygulamayı açın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

4-) Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Cihazınız arka planda birçok önbelleği yedekleyerek hızlı ve optimize çalışmasını sağlamakta. Eğer arka planda yedeklediği önbellek ve veriler herhangi bir problemle karşılaşırsa birçok uygulama sorunlarıyla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Bunun için cihazınızı yeniden başlatarak önbellek ve verilerin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Cihazınızı yeniden başlattıktan sonra Instagram uygulamasını çalıştrarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

5-) Instagram Teknik Sorun Olabilir

Instagram, her geçen gün kendini yenileyerek birçok özellik getirmekte. Yenilenen arayüz ve optimizasyon geliştirmeleri her ne kadar güzel gitsede arka planda çalışan kod yığınları kullanıcı deneyiminden geçerken birçok problemlerle karşılaşabiliyor. Bunlardan biride makalemizde yer alan "Instagram mesajlar çalışmıyor" sorunu olabilir. Bunun için Instagram geliştiricilerinin bu sorunu düzeltmesi için bekleyebiliriz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorun devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.