GTA 5 Failed To Initialize Critical Data Hatası Çözümü

GTA 5 oyuncularının, oyunu açarken karşılaştıkları "Failed To Initialize Critical Data" hatasını bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Şubat 6, 2022 - 15:01
Şubat 6, 2022 - 15:31
GTA 5 Failed To Initialize Critical Data Hatası Çözümü
GTA 5 Failed To Initialize Critical Data Hatası Çözümü

Gta 5 oyuncuların oyunu açarken karşılaştığı "Failed To Initialize Critical Data" hatası birçok sorundan dolayı oluşarak oyuna erişimi engellemekte. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki işlemlerii gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

GTA 5 Failed To Initialize Critical Data Hatasını Neden Alıyorum?

Karşılaşılan bu hata birçok sorundan dolayı oluşarak oyuna girişimizi engellemekte. Bazı oyuncuların oyunu tekrar açarken farklı bir hatayla karşılaştıkları "Unable to launch game, please verify your game data" hatası da bu makalede ki hatayla aynı sorun olarak görülmekte.

Oyun içerisinde oluşan bozuk veya hatalı dosyadan dolayı böyle bir sorunla karşılaşabiliriz. Elbette sadece bozuk veya hasarlı dosyadan değil, oyun içerisine yüklediğiniz çeşitli modlardan dolayı da böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

GTA 5 Failed To Initialize Critical Data Hatasını Nasıl Düzeltirim?

Karşılaştığımız bu hatayı çözmemiz için sizlere birkaç öneriden bahsedeceğiz. Aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunu ortadan kaldırabiliriz.

1-) Oyun Dosya Bütünlüğünü Doğrulayın

Oyun dosya bütünlüğünü doğrulayarak eksik veya hatalı dosyaları taratıp indirmeyi sağlayacağız. Bunun için;

  1. Epic Games programını açın.
  2. Kütüphane menüsünü açın.
  3. GTA V oyununun altında bulunan üç noktaya tıklayın.
  4. Açılan ekranda Doğrula yazısına tıklayın.

Bu işlemden sonra hasarlı oyun dosyalarını tarayarak indirme işlemi gerçekleştirilecektir. İşlem bittikten sonra oyunu tekrar açmayı deneyin.

2-) Kurulu Mod Klasörlerini Silin

GTA V oyununa yüklediğiniz herhangi bir mod, oyun içerisinde ki online bağlantı dosyalarını bozabilir. Bunun için oyun dosyası içerisine kurulum yaptığınız mod dosyalarını silmemiz gerekmektedir.

Oyun dosya bütünlüğünü ne kadar doğrulamaya çalışsakta sistem mod klasörlerini oyun dosyası olarak algılamadığı için silmez ve dosyalar, oyun dosyası içerisinde barındırılmaya devam eder.

3-) GTA 5 Kayıt Dosyalarını Kaldırın

Belgelerim klasöründe bulunan GTA 5 dosyasını tamamen kaldırarak aşağıdaki öneriyi gerçekleştirelim. Bu gerçekleştireceğimiz işlem oyun içerisinde ki kayıt dosyalarının silineceği için hikaye modunda ki verileriniz kaybolabilir. Bunun için eğer kaybetmek istemiyorsanız sadece mod üzerine eklediğiniz dosyayı silerek işleme devam edebilirsiniz.

4-) Rockstar Games Launcher'i Kaldırın

Yukarıda ki işlemi gerçekleştirdikten hemen sonra Rockstar Games Launcher'i tamamen bilgisayarınızdan silin. Ardından aşağıdaki bağlantıya ulaşarak Rockstar Games Launcher uygulamasını tekrardan bilgisayarınıza kurulum işlemini gerçekleştirin.

Rockstar Games Launcher İndir

Yukarıda bıraktığımız bağlantıya ulaşıp Rockstar Games Launcher programını indrin. Ardından kurulum işlemini bilgisayarınıza gerçekleştirerek aşağıdaki işlemleri uygulayın.

  • Başlat arama ekranına "Hizmetler" yazıp açıyoruz.
  • Açılan ekranda "Rockstar Game Library Services" hizmetini bularak üzerine çift tıklıyoruz. 
  • Açılan ekranda başlangıç türü devre dışı olacaktır. Devre dışı seçeneğini "Otomatik" olarak değiştirip "Uygula" butonuna basıyoruz.

  • Bu işlemden sonra Başlat butonu açılmış olacaktır. Ardından "Başlat" butonuna basarak hizmeti çalıştırıyoruz.

  • Bu işlemden sonra artık "Rockstar Game Library Services" hizmeti çalışmış olacaktır.

İşlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra Rockstar Games Launcher programını çalıştırarak GTA 5 oyununu başlatabilirsiniz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız HATA SOR platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.

Ramazan Karaca Aradağın hataları bulman artık çok daha kolay!