Düzeltme: Windows 11 Sürüm 22H2 Yüklenmiyor Hata Kodu 0x80888002

Windows 11 kullanıcıları, sürüm 22H2'yi güncellemek istediklerinde karşılaştıkları "Hata Kodu: 0x80888002" sorununu bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Düzeltme: Windows 11 Sürüm 22H2 Yüklenmiyor Hata Kodu 0x80888002
Düzeltme: Windows 11 Sürüm 22H2 Yüklenmiyor Hata Kodu 0x80888002Windows 11 kullanıcıları, güncelleme isteğinde bulunurken "0x80888002" hatasıyla karşılaşarak güncelleme isteğini gerçekleştirememekte. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Windows 11 Sürüm 22H2 Güncelleme Hatası 0x80888002 Nedir?

Windows 11 Sürüm 22H2 Güncelleme Hatası 0x80888002

Karşılaşılan bu hata, her ne kadar saçma gözükse de Microsoft IPP Sınıf Sürücüsünün bilgisayarınızda kurulu olmasıyla birlikte güncelleme işleminin başarısız olduğu ortaya çıkmaktadır. Bunun için Microsoft IPP Sınıf Sürücüsünün kurulu olduğu sisteminizdeki yazıcıyı kaldırarak sorunu ortadan kaldırabiliriz. Bunun için sizlere birkaç öneriden bahsederek sorunun çözümüne ulaştırmaya çalışacağız.

Windows 11 Sürüm 22H2 Güncelleme Hatası 0x80888002 Nasıl Düzeltilir?

Karşılaşılan bu hatayı düzeltmemiz için aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

1-) Microsoft IPP Sınıf Sürücüsünü Kaldırın

Yukarıda söylediğimiz gibi, Microsoft IPP Sınıf Sürücüsünün bilgisayarınızda kurulu olmasıyla birlikte böyle bir hatayla karşılaşıyor olabiliriz. Bunun için Microsoft IPP Sınıf Sürücüsünün kurulu olduğu sisteminizdeki yazıcıyı kaldırarak sorunu ortadan kaldırabiliriz. Bunun için öncelikle bilgisayarınıza bağlı olan yazıcının Microsoft IPP Sınıf Sürücüsüyle eşleşmesi veya yüklü olup olmadığını kontrol edelim.

 • Ayarlar menüsünü açın.
 • Sol tarafta bulunan "Bluetooth ve Cihazlar" seçeneğine tıklayın.
 • Ardından "Yazıcı ve Tarayıcılar" seçeneğine tıklayarak bilgisayarınıza bağlı olan yazıcıya tıklayın.
 • Bu işlemden sonra "Yazıcı Özellikleri" seçeneğini seçerek işleme devam edelim.

Windows 11 Sürüm 22H2 Güncelleme Hatası 0x80888002

Bu anlatımı daha iyi anlayabilmeniz için yukarıda ek görüntüyü bıraktım.

 • Karşımıza çıkan yeni pencerede bulunan "Gelişmiş" seçeneğine tıklayarak "Sürücü" seçeneğini genişletin ve "Microsoft IPP Sınıf Sürücü" seçeneğinin olup olmadığını denetleyin.

Windows 11 Sürüm 22H2 Güncelleme Hatası 0x80888002

Yukarıda gösterdiğimiz ekteki gibi eğer sürücü yazıcınızda kayıtlıysa silmeniz veya Windows'un yeni bir güncellemeyle bu hatanın çözmesini bekleyebilirsiniz. Eğer yazıcınızı silerek sorunu ortadan kaldırmak istiyorsanız işleme devam edelim.

 • Denetim masasını açın.
 • Açılan ekranda bulunan "Programlar" seçeneğine tıklayın.
 • Bu işlemden sonra "Program Kaldır" seçeneğine tıklayın.
 • Ardından silmek istediğiniz yazıcıyı sürücüsünü seçerek kaldırma işlemini gerçekleştirin.

Windows 11 Sürüm 22H2 Güncelleme Hatası 0x80888002

Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

2-) Windows Update Assistant Uygulamasını Kullanın

Windows'un geliştirmiş olduğu Windows Update Assistant programı karşılaştığımız herhangi bir sorunu çözmekle yardımcı olabilir. Windows'u güncellerken 0x80888002 hatası alıyorum diyorsanız, Windows Update Assistan programını indirerek yardım alabilirsiniz.

Windows Update Assistan İndirmek İçin Tıklayın

 • İndirme işlemini gerçekleştirdikten sonra "Şimdi Güncelle" butonuna tıklayarak güncelleştirme işlemini bekleyin. Yapacağınız işlem uzun sürebilir. Bunun için güncelleştirme tamamlanmadığı sürece bilgisayarınızı kapatmayın veya yeniden başlatmayın.

3-) Windows Güncelleştirmeyi Kapatıp Açın

Eğer sorun devam ediyorsa, Windows güncelleştirmeyi kapatıp açarak bu sorunu çözebiliriz. Bunun için bir kod satırından yardım alarak işlemi gerçekleştireceğiz.

 • Başlat arama ekranına "cmd" yazıp yönetici olarak çalıştırıyoruz.
 • Açılan komut istemi ekranına "sc delete wuauserv" yazıp enter tuşuna basıyoruz.

Bu işlemle birlikte Windows güncelleştirmeyi kapatmış olduk. Bir sonraki işlemimizde Windows güncelleştirmeyi tekrar açacağız.

 • Tekrar komut istemini yönetici olarak açıp ekrana "sc create wuauserv DisplayName= "Windows Update" binpath= "C:\WINDOWS\system32\svchost.exe -k netsvcs -p" Start= delayed-auto depend= RpcSs" kodu yapıştırın.

Bu işlemden sonra Windows güncelleştirme servisini tekrardan yüklemiş olduk. Sonraki işlemde Windows güncelleştirme servisini başlatmamız gerekecektir.

 • Başlat arama ekranına "Hizmetler" yazıp açıyoruz.
 • Açılan ekranda "Windows Update" hizmetine çift tıklıyoruz.
 • Karşılaştığımız ekranda Başlangıç türünü "Otomatik" olarak ayarlayın.
 • Ardından aşağıda bulunan "Başlat" butonuna basarak hizmeti çalıştırıyoruz.

4-) Güncelleme Dosyalarını Silin

Windows güncelleme işlemi yaparken arşiv olarak saklanan klasörün içerisinde bulunan dosyaların eksik veya hasarlı olması herhangi bir sorunu oluşturabilir. Bunun için kaydedilen bu dosyaları tamamen silerek yeniden yükleme işlemini gerçekleştirebiliriz.

 • Yanda bırakacağım dosya konumuna erişin. C:\Windows\SoftwareDistribution\Download
 • Açılan ekranda klasörler sıralanacaktır. Bu klasörler güncelleme işleminde arşivlenen dosyalardır bu dosyaları tamamen silerek geri dönüşüm kutunusu boşaltıyoruz.

5-) Çerez Dosyalarını Silin

Windows arkada çalışan uygulamaları tutmak için geçici bir klasör barındırarak işlemlerini gerçekleştirmekte. Bu geçici dosyaların içerisinde herhangi birinin çalışmaması bu gibi sorunları beraberinde getirebilir. Bunun için geçici dosyaları silerek geri dönüşüm kutusundan boşaltmamız gerekebilir.

 • Başlat arama ekranına %temp% yazıp açıyoruz.
 • Açılan ekranda bütün dosyaları silerek geri dönüşüm kutusunu boşaltıyoruz.

Bu işlemden sonra geçici dosyalar silinecek, bilgisayarda ki yükler azalacak ve çeşitli sorunlar ortadan kalkacaktır.

6-) Windows Hataları Giderin

Windows içerisinde bulunan dosyların hasarlı veya bozuk olması çeşitli hataları beraberinde getirebilir. Bunun için sizlere iki kod bloğunu paylaşarak hasarlı veya bozuk dosyaların taramasını yapıp onarmaya çalışacağız.

SFC Taraması Yapın

Windows dosyalarında oluşan hasarlı veya bozuk dosyaların birçok hata kodlarının karşımıza çıkarabilir. Bunun için sizlere birkaç yoldan bahsederek sorunun çözümüne ulaştıracağız.

 • Başlat arama ekranına "cmd" yazıp yönetici olarak çalıştırın.
 • Açılan komut istemi ekranına "sfc /scannow" yazarak enter tuşuna basın.

Bu işlemden sonra bozuk veya hasarlı dosyalar taranacak, düzeltme işlemleri gerçekleşecektir. İşlem tamamlanmadığı sürece bilgisayarınızı kapatmayın veya yeniden başlatmayın. Bu işlemden sonra bir diğer önerimizi gerçekleştirelim.

DISM Taraması Yapın

 • Başlat arama ekranına "cmd" yazıp yönetici olarak çalıştırın.
 • Açılan komut istemi ekranına aşağıdaki komutları sırasıyla yazarak enter tuşuna basın.
  • Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
  • Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
  • Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

İşlem başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız FORUM platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.