Düzeltme: Whatsapp Kamera Çalışmıyor

Whatsapp kullanıcılarının kamerayı açtıktan sonra karşılaştığı çalışmama sorununu bu makalede çözüme ulaştırmaya çalışacağız.

Düzeltme: Whatsapp Kamera Çalışmıyor
Düzeltme: Whatsapp Kamera Çalışmıyor

Whatsapp kullanıcıları kamerayı açtıktan sonra çalışmama sorunuyla karşılaşarak kameraya olan erişimi kısıtlanmakta. Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Kamerası Neden Çalışmıyor?

Whatsapp kullanıcıları, kamerayı açmak istediklerinde çalışmama sorunuyla karşılaşarak kameraya olan erişimi kısıtlanmakta. Bu sorun birçok kullanıcı tarafından bilinmese de henüz Whatsapp geliştiricileri tarafından kesin bir açıklama bulunmamakta. Elbette bu sorun birçok sebepten ötürü karşılaşılıyor olabilir. Örneğin Whatsapp uygulamasının güncel olmaması bu gibi çeşitli hatalarla karşılaşmamıza neden olabilir. Bunun için sizlere birkaç öneriden bahsederek sorunun çözümüne ulaştırmaya çalışacağız.

Whatsapp Çalışmama Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Karşılaşılan bu hatayı düzeltmemiz için aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek sorunun çözümüne ulaşabilirsiniz.

1-) Whatsapp Uygulamasını Güncelleyin

Whatsapp uygulamasının güncel olmaması, yeniliklerede açık olmaması anlamına gelir. Bundan dolayı Whatsapp uygulamasının güncel olup olmadığını doğrulamamız gerekmektedir. Aksi durumda birden fazla hata veya sorunla karşılaşarak erişim engeli alabiliriz.

2-) Verileri ve Önbelleği Temizleyin

Whatsapp veya Hoop uygulamasında oluşan herhangi bir önbellek sorunu bu gibi hatalarla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Bunun için verileri ve önbelleği temizleyerek sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Not: Bu işlem içerisinde hesabınızdan otomatik olarak çıkış yapılacaktır. Bunun için hesabınızın kullanıcı adını ve şifresini bildiğinizden emin olun.

Android Cihazlar İçin Verileri ve Önbelleği Temizleme

  • Öncelikle "Ayarlar" menüsünü açın.
  • Menü içerisinde bulunan "Uygulamalar" seçeneğine tıklayın.
  • Ardından "Whatsapp" uygulamasını seçerek "Depolama" seçeneğine tıklayın.
  • Açılan ekranda bulunan "Verileri Temizle" seçeneğine tıklayarak temizleyin.

Bu işlemden sonra Whatsapp uygulamasını çalıştırarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

IOS Cihazlar İçin Verileri ve Önbelleği Temizleme

  • Ayarlar menüsünü açın.
  • Açılan menü içerisinde bulunan "Genel" seçeneğine tıklayın.
  • Menü içerisinde "iPhone Saklama Alanı" seçeneğine tıklayın.
  • Ardından "Whatsapp" uygulamasını seçerek mavi bir şekilde yazan "Uygulamayı Sil" seçeneğine tıklayarak uygulamayı silin.

3-) Üçüncü Parti Uygulaması Kullanmayın

Üçüncü parti uygulamaların kullanılması bu gibi çeşitli hatalarla karşılaşmanıza neden olabilir. Eğer Whatsapp++ gibi uygulamalar kullanıyorsanız bu hatayla karşılaşabilme olasılığınız yüksek. Bunun için Whatsapp++ gibi uygulamayı silerek Google Play veya App Store üzerinden indirme işlemini gerçekleştirerek hesabınıza erişmeyi deneyin. Bu işlemi denemeden önce aşağıdaki öneriyi gerçekleştirerek hesabınıza giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

4-) Uygulamayı Silip Tekrar Yükleyin

Uygulamaayı silip tekrar yüklemek bu gibi çeşitli hataların önüne geçilmesine yardımcı olabilir. Bunun nedeni uygulama dosyalarının bozuk veya hatalı olmasından dolayı kaynaklanabilir. Bunun için Whatsapp uygulamasını tamamen cihazınızdan silerek tekrardan inidirip kurulum işlemini gerçekleştirin ve açın. Bu işlemden sonra sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

5-) Telefonu Yeniden Başlatın

Cihazınızın önbelleğinde oluşan çeşitli sorunlar bu gibi problemlerle karşılaşmanıza sebebiyet verebilir. Bunun önüne geçmemiz için çok basit bir öneriyi gerçekleştirerek sorunu ortadan kaldırabiliriz. Başlıkta da gördüğümüz gibi cihazınızı yeniden başlatarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebiliriz. Bu durum önbellekteki sorunların önüne geçmesine yardımcı olacaktır. Her ne kadar basit bir öneri olarak gözükse de bize yardımcı olabilir.

6-) Uygulamayı Klonlayın

Uygulama verilerinde veya çerezlerinde oluşan çeşitli sorunlar bu gibi hatalarla karşılaşmamıza neden olabilir. Bu çerezlerin silinmemesiyle birlikte Whatsapp uygulamasını klonlayarak bu sorunu ortadan kaldırabiliriz. Bu işlemi sadece Android işletim sistemine sahip kullanıcılar gerçekleştirebilir.

Öncelikle Google Play uygulamasını açarak arama ekranına Multiple Accounts aratarak indirin veya aşağıda bırakacağımız bağlantıya tıklayarak uygulamaya erişebilirsiniz. Ardından uygulamayı indirerek kurulum işlemini gerçekleştirin. Bu işlemden sonra Whatsapp uygulamasını seçerek klonlama işlemini başlatın. Klonlama işlemi tamamlandıktan sonra uygulamayı açarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Multiple Accounts Uygulamasına Erişmek İçin Tıklayın

Evet arkadaşlar sorunumuzu bu başlık altında çözmüş olduk. Eğer sorununuz devam ediyorsa açtığımız FORUM platformumuza girerek karşılaştığınız hataları sorabilirsiniz.